• 1
  • 2
wtorek, 24 sierpień 2021 13:52

Szczepienie dzieci w szkołach od 1 września. Czy będzie obowiązkowe? MEiN podało wytyczne

Napisała

Ministerstwo Edukacji i Nauki dysponuje już pakietem informacyjnym, który dotyczy organizacji szczepień w szkołach od 1 września 2021 r. Co się w nim znajduje? Czy po powrocie do placówek dzieci będą szczepione obowiązkowo? Jak na tę wiadomość zareagowali dyrektorzy augustowskich szkół? Pytań nasuwa się wiele, a my znamy na nie odpowiedzi.

Jak wiadomo, szczepionki dla uczniów w wieku od 12 do 17 lat zostały dopuszczone do stosowania. Wcześniej przeszły oczywiście odpowiednie procedury potwierdzające ich bezpieczeństwo i skuteczność. Do szczepienia przeciw Covid-19 w grupie wiekowej od 12. roku życia zostały do tej pory dopuszczone dwa produkty: Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech oraz Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat po podaniu szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%).

Najczęściej występujące działania niepożądane u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat po podaniu szczepionki Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L. były podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączka.

Czy jednak podawanie dzieciom preparatu będzie obowiązkowe?

Do zaszczepienia dziecka wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne, czyli właśnie na przeprowadzenie szczepienia. Musi być ona złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem (kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw Covid-19).

Wyrażenie zgody wystarczy – podczas szczepienia dziecka do lat 15 rodzica nie musi przy tym być. Może on jednak upoważnić inną osobę, która podczas podawania preparatu będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim opiekę. Kiedy dziecko jest w szkole, opiekę nad nim przejmuje nauczyciel.

I chociaż szczepienie dzieci nie będzie obowiązkowe, MEiN rekomenduje, aby się na to decydować. Tym bardziej, że w nowym roku szkolnym planowane jest podjęcie w placówkach nauczania stacjonarnego, a gwarancją możliwości wprowadzenia nauki stacjonarnej jest zaszczepienie jak największej liczby osób, w tym uczniów od 12 roku życia. W związku z tym MEiN, za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej, przesłało już dyrektorom szkół wytyczne co do terminów i sposobów wdrożenia w szkołach szczepień uczniów, proponując trzyetapowe potraktowanie tematu.

W pierwszym tygodniu września w szkołach ma trwać „tydzień informacyjny”. Mają to być spotkania informacyjno-edukacyjne dyrektorów z rodzicami. Drugi tydzień ma przebiegać pod hasłem „przygotowania do szczepień”. Wówczas mają być zbierane deklaracje i zgody rodziców na zaszczepienie dziecka. W trzecim tygodniu roku szkolnego mają rozpocząć się szczepienia.

Rodzice mają dylemat: szczepić czy nie szczepić swoje pociechy, a przed dyrektorami szkół stoi duże wyzwanie. Aby dowiedzieć się, czy wszyscy są już gotowi do wdrożenia planu szczepień dzieci oraz w jaki sposób planowane są akcje szczepień, rozmawialiśmy z przedstawicielami augustowskich placówek.

„Na razie otrzymaliśmy wytyczne z ministerstwa. Ja planuję spotkanie z rodzicami pod koniec pierwszego tygodnia. Wówczas okaże się, jak do tematu szczepień podejdą rodzice. W jaki sposób to zorganizujemy, będzie zależało od ilości chętnych. Z pewnością będziemy też współpracować z sanepidem. W szkole mam około 300 uczniów, którzy mogliby być zaszczepieni. Mamy odpowiedni gabinet pielęgniarki, mamy specjalne lampy, którymi można wyjałowić środowisko w budynku szkoły. Najlepiej byłoby, gdyby szczepienia mogły odbywać się po lekcjach, wówczas z pewnością byłoby łatwiej. Na taką decyzję musimy jednak jeszcze poczekać. Ja jestem zadaniowcem, więc jeśli będzie hasło „szczepić”, to jesteśmy na to gotowi. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do rodziców” – informuje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie, pan Andrzej Kaszkiel.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, pani Henryka Rzepecka, na razie myśli tylko o 1 września, kiedy to nastąpi rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

„Mamy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie przeprowadzenia szczepień wśród uczniów, jednak nie podjęliśmy jeszcze konkretnych działań. Wysłaliśmy do rodziców informacje, aby zapoznali się z warunkami szczepień dzieci oraz z obowiązującą dokumentacją, która musi być złożona wraz z ich zgodą na szczepienie. Nie będę zmuszać ani zachęcać, jedynie rzetelnie poinformuję, aby rodzice mieli pełną świadomość swojej decyzji” – mówi pani dyrektor.

Dodajmy, że podczas szczepień uczniów, na terenie szkoły mogą zaszczepić się też nauczyciele oraz najbliższa rodzina ucznia. Osoby chętne do przyjęcia preparatu podczas akcji szczepień organizowanej przez szkołę muszą posiadać ważne skierowanie oraz wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem dla dorosłych.

Gruby Benek