• 1
  • 2
wtorek, 24 sierpień 2021 16:18

Grzybiarzu – miej się na baczności!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Wszystko wskazuje na to, że sezon na grzyby już się rozpoczął. Mimo że pogoda w tym roku jest przewrotna, zdecydowanie sprzyja pasjonatom grzybobrania. W mediach prezentowane są wspaniałe okazy czarnych łebków i borowików, które rozbudzają chęć wędrówki do lasu. I chociaż grzybobranie jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, to jednak nie możemy przy tym zapominać o własnym bezpieczeństwie. Niektóre sytuacje mogą zakończyć się bowiem tragicznie.

Grzybobranie to wspaniała rozrywka, ale jak pokazują doświadczenia ubiegłych lat, wyprawa do lasu nie zawsze kończy się szczęśliwie. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają bowiem tereny, na które się wybierają. Zgłoszenia o zaginięciach podczas grzybobrania to dla policjantów chleb powszedni, dlatego funkcjonariusze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie.

1. Nie wychodźmy do lasu w pojedynkę, a jeżeli tak się zdarzy, powiedzmy o tym bliskim.

2. Jeśli do lasu wybieramy się grupą, pamiętajmy o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z jej członkami.

3. W lesie zwracajmy uwagę na elementy charakterystyczne, które mogą nam pomóc w odnalezieniu drogi powrotnej.

4. Zabierajmy ze sobą naładowany telefon, który pozwoli na wezwanie pomocy. Dobrze, jeśli będziemy mieć przy sobie również latarkę.

5. Zadbajmy o elementy odblaskowe w naszym ubraniu, które pomogą podczas ewentualnej akcji poszukiwawczej.

6. Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.

7. Nie oddalajmy się za bardzo od źródeł dźwięku, np. od szosy. Odgłosy dochodzące z takiego miejsca pozwolą nam na łatwiejsze znalezienie drogi powrotnej.

8. Zawsze miejmy na uwadze zmianę pogody – zabezpieczmy się w kurtkę przeciwdeszczową i odpowiednie obuwie.

9. Na dłuższe grzybobranie zawsze zabierajmy ze sobą wodę i coś do jedzenia.

10. Przestrzegajmy zasady, że zabieramy ze sobą z lasu to, co ze sobą przynieśliśmy. Nie zaśmiecajmy lasu!

11. Jeżeli zdarzy nam się zabłądzić, niezwłocznie zawiadommy o tym policję, a gdy sami znajdziemy drogę powrotną, poinformujmy służby, że już nie jest nam potrzebna pomoc.

12. Podczas zbierania grzybów pamiętajmy również o tym, że nie wszystkie ich gatunki są jadalne. Zbierajmy wyłącznie te, które dobrze znamy, umiejętnie wyjmując je z podłoża.

Wycinać czy wykręcać? To pytanie zadaliśmy panu Karolowi Chodkiewiczowi z Nadleśnictwa Augustów, który jest odpowiedzialny za edukację.

„Są dwie szkoły na temat zbierania grzybów. Jedni twierdzą, że należy wycinać je nożykiem tak, żeby nie uszkodzić grzybni. Inni, że należy wykręcać, żeby wyjąć cały korzeń, jeśli istnieje potrzeba sprawdzenia podstawy trzonu, którego wygląd może być ważną cechą diagnostyczną odróżniającą grzyb jadalny od trującego. Do najbardziej znanych grzybów w naszych lasach należą między innymi, borowiki, podgrzybki, kurki, koźlarze, kozaki oraz kania czubajka, w okresie późniejszym opieńki i zielonki”.

Początkujący grzybiarze, w ferworze fascynacji leśnymi skarbami, zapominają, że w lesie bardzo łatwo stracić orientację i po prostu zabłądzić. Jakich rad udzieliłby nasz rozmówca nieuważnym zbieraczom?

„W Puszczy Augustowskiej w zasadzie wszystkie miejsca są dostępne dla miłośników zbierania grzybów. Należy jednak zwracać uwagę na drogowskazy informacyjne oraz obszary oznaczone zakazem wstępu. Aby nie zabłądzić, dobrze jest zabrać ze sobą mapę turystyczną, na której znajduje się podział Puszczy na oddziały z zapisem ich numeracji, gdy w terenie odnajdziemy kamienny słupek z zapisanymi na jego czterech bokach numerami (każdy z nich jest numerem oddziału od strony którego został napisany) bez trudu zlokalizujemy to miejsce na naszej mapie. Jeśli nadal nie będziemy umieli wybrać właściwej drogi powrotnej, to przynajmniej będziemy mogli dokładnie określić miejsce naszego pobytu osobie, którą telefonicznie poprosimy o pomoc. Tą osobą może być znajomy leśnik, lub ten, którego nr telefonu podano na tablicy informacyjnej miejsca postoju pojazdów, gdzie zostawialiśmy samochód. W okresie od 1 kwietnia do 15 października, kiedy utrzymywane są dyżury przeciwpożarowe, możemy szukać pomocy w Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym Nadleśnictwa pod numerami: 508 360 329 lub 87 643 99 06 lub 87 643 99 00. Dyżurny, o ile nie pomoże nam bezpośrednio, to przynajmniej nakieruje na właściwego terytorialnie leśniczego, strażnika leśnego czy inną kompetentną osobę. Ludzie wędrują po lasach, ale zgłoszenia o tym, że ktoś zabłądził są rzadkością” – mówi pan Karol Chodkiewicz.

Okres grzybobrania to czas możliwości realizowania swojej pasji. Jest to również możliwość obcowania z fascynującymi i niezwykłymi urokami przyrody. Aby jednak wyprawa na łono natury faktycznie okazała się jedynie przyjemnością, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas przebywania w lesie.

Taekwondo
Gruby Benek