• 1
  • 2
środa, 25 sierpień 2021 14:23

Już jest – augustowska aplikacja mobilna!

Napisała

Już działa aplikacja mobilna o nazwie „Augustów”. Dla kogo jest przeznaczona i co można w niej znaleźć? O tym rozmawialiśmy z zastępcą burmistrza miasta.

Aplikacja mobilna „Augustów” to nic innego, jak baza danych o miejskich i okolicznych atrakcjach, lokalach gastronomicznych oraz bazie noclegowej. Jest to duże ułatwienie dla turystów odwiedzających miasto oraz jego okolice. Jest ona zaprojektowana tak, aby działała również w przypadku braku zasięgu internetowego. Na uruchomienie aplikacji miasto uzyskało ponad 90 tysięcy złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

„Temat powstania aplikacji mobilnej dla licznie odwiedzających nasze miasto turystów powracał co jakiś czas już od kilku lat. W tej sprawie docierały głosy z branży turystycznej, od mieszkańców, jak również samych turystów. Zatem mamy w końcu tę aplikację, która jest dostępna dla każdego nieodpłatnie w sklepie internetowym. Jest to wielkie udogodnienie dla turystów, którzy dzięki jednemu kliknięciu mają dostęp do informacji na temat bazy hotelowej, gastronomicznej oraz na temat miejsc, które są godne zwiedzania w mieście i okolicy. Aplikacja zawiera także informacje o szlakach turystycznych. Dodam jeszcze bardzo ważną rzecz – aplikacja zapewnia również nawigowanie po szlakach, nawet jeśli telefon jest poza zasięgiem. Mobilna aplikacja cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ po niespełna kilku tygodniach od jej uruchomienia odnotowano już kilkaset pobrań” – mówi zastępca burmistrza, pan Filip Chodkiewicz.

Czego jeszcze użytkownicy wyżej wymienionej aplikacji mogą dowiedzieć się o Augustowie?

„Aplikacja zawiera zakładkę „wydarzenia”. Kiedy tam klikniemy, wyświetlą się wszystkie wydarzenia kulturalne jakie będą się aktualnie odbywały. Wyświetli się także mapka, na której te wydarzenia są umiejscowione”.

A jak z aplikacją poradzą sobie turyści zagraniczni, bo i takich w Augustowie w sezonie nie brakuje?

„Turyści zagraniczni spokojnie odczytają informacje, ponieważ są one dostępne również w języku rosyjskim, angielskim i litewskim”.

Podobno pojawiły się już plany utworzenia specjalnej aplikacji tylko dla mieszkańców Augustowa. Proszę powiedzieć coś więcej na ten temat.

„Chcemy, żeby mieszkańcy pomagali nam w zarządzaniu miastem, żeby mieli możliwość szybkiego kontaktu z różnymi instytucjami. Temu ma właśnie służyć planowana aplikacja dla mieszkańców. Dzięki temu będziemy mogli odbierać od augustowian sygnały o tym, co im się w mieście podoba, a co chcieliby zmienić. Bardzo szybko będzie można zlokalizować, np. skutki nawiedzających nas ostatnio wichur, czy innych zdarzeń losowych. W ramach tej aplikacji mamy zamiar utworzyć kartę mieszkańca. Najlepiej i najwygodniej będzie posłużyć się aplikacją, aby mieć dostęp do pewnych usług. Aplikację – karta mieszkańca – mamy zamiar uruchomić pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Ułatwi nam ona również zdobycie opinii mieszkańców, dotyczących naszych propozycji”.

Taekwondo
Gruby Benek