• 1
  • 2
czwartek, 26 sierpień 2021 15:19

Poszli na grzyby i zaginęli. Odbyły się dwie akcje poszukiwawcze

Napisane przez AM
KPP Augustów KPP Augustów

Trwa okres grzybobrania, podczas którego wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Często tracą orientację w terenie i nie mogą odnaleźć drogi powrotnej. Policjanci apelują o rozsądek i ostrożność w trakcie pobytu w lesie.

W niedzielę po 13 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Augustowie otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 76 – letniej kobiety. W lesie w rejonie Strzelcowizny, funkcjonariusze zauważyli zgłaszającego, który poinformował ich, że wspólnie z żoną wybrał się na zbieranie grzybów. W pewnym momencie zorientował się, że stracił ją z pola widzenia. Po dwóch godzinach bezskutecznych poszukiwań na własną rękę, postanowił zawiadomić Policję. Mundurowi znając rysopis kobiety rozpoczęli  poszukiwania. Po kilkudziesięciu minutach poszukiwań, dzielnicowy z terenu gminy Nowinka zauważył zaginioną kobietę na jednej z leśnych alejek. Zdezorientowana 76 - latka oświadczyła, że weszła w głąb lasu i zgubiła się. Na szczęście seniorka nie potrzebowała pomocy medycznej, a policjant odwiózł kobietę do zaniepokojonego męża.

Dzień później po 14 do dyżurnego augustowskiej komendy wpłynęło kolejne zgłoszenie o zaginięciu grzybiarza. Jak ustalili policjanci 87 – letni mieszkaniec Warszawy razem ze zgłaszającym przyjechali do lasu na grzyby w rejonie miejscowości Bryzgiel. W pewnym momencie zgłaszający stracił kontakt z kolegą. Przewodnik z psem służbowym, wspólnie ze zgłaszającym udali się na miejsce, gdzie widziany był zaginiony. Od tego miejsca policyjny pies podjął trop zaginionego i po przejściu około 2 kilometrów mężczyzna został odnaleziony w Płocicznie. Mężczyzna oświadczył, że nie potrzebuje pomocy medycznej, tylko jest trochę wystraszony zgubieniem w lesie.

Policjanci apelują, aby wybierając się na grzyby pamiętać o kilku zasadach:

· przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać;

· określić, kiedy zamierzamy wrócić;

· do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób; kiedy jedna z nich się zgubi w lesie należy o tym fakcie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, by jak najszybciej rozpocząć akcję poszukiwawczą;

· należy zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy z naładowaną baterią;

· kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;

· nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

Źródło: KPP Augustów

Gruby Benek