• 1
  • 2
środa, 01 wrzesień 2021 16:27

Rozpoczęcie roku szkolnego w Augustowie [ZDJĘCIA]

Napisała
SP nr 6 w Augustowie SP nr 6 w Augustowie

Dziś (1 września) w szkołach w całej Polsce nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Jak to wydarzenie przebiegało w augustowskich placówkach? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć, rozmawiając z dyrektorami.

Wakacje minęły, jak zawsze, zdecydowanie za szybko. Szczególnie prędko, jak można się domyślać, letnia laba zakończyła się dla uczniów, którzy dziś (1 września) musieli udać się do swoich szkół na rozpoczęcie roku 2021/2022. Znów przyszedł czas nauki, dopełniania obowiązków oraz stawiania czoła nowym wyzwaniom.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r., zajęcia dydaktyczne we wszystkich szkołach w Polsce rozpoczynają się 1 września. Tym razem również tak się stało, ponieważ dzień rozpoczęcia roku szkolnego przypadł na środę. Ci uczniowie, którzy niezbyt chętnie przerwali swój letni wypoczynek, mogą się jednak cieszyć, ponieważ przed nimi tylko dwa dni nauki w szkolnych ławach, po których nastąpi weekendowa przerwa.

Zazwyczaj 1 września w szkołach to czas uroczystych apelów, przemów, przedstawień oraz ustalania drobnych spraw organizacyjnych między wychowawcami a uczniami. Jak ten dzień przebiegał w augustowskich placówkach? O tym opowiedzieli nam ich dyrektorzy.

Na temat rozpoczęcia nowego roku szkolnego rozmawialiśmy z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6 w Augustowie, panią Henryką Rzepecką.

„Wszyscy nasi uczniowie przyszli do szkoły, a jest ich 149. Zadowoleni, uśmiechnięci, szczęśliwi, że wreszcie spotkali się ze swoimi kolegami i nauczycielami. Uroczystość odbyła się na zewnątrz szkoły o godzinie 9:15. Powitałam uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości. Naszymi gośćmi byli: kierownik Wydziału Oświaty Anita Szostak, aspirant Powiatowej Policji Kajetan Miłoszowski, Przewodniczący Rady Szkoły Roman Rogoziński i przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Babkowski. Następnie odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami w klasach. Wyraziłam zgodę, aby rodzice uczniów klas pierwszych weszli z dziećmi do klas” – opowiada nasza rozmówczyni.

Zapytaliśmy panią dyrektor również o kwestię szczepień dzieci w szkole. Czy rozmawiała już z rodzicami na ten temat?

„Rodzice już wcześniej zostali powiadomieni o możliwości szczepień. Spotkanie z rodzicami planuję na 7 września. W drugim tygodniu zbierzemy oświadczenia o decyzji rodziców i w zależności od ilości chętnych do szczepień odbędą się one w szkole lub w innym punkcie szczepień w mieście” – poinformowała pani Henryka Rzepecka.

Sprawdziliśmy też, jak rok szkolny rozpoczęła starsza młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie. Wywiadu udzieliła nam pani dyrektor Anna Sus-Cilulko.

„Wszyscy nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystości, czyli 502 uczniów. Widać było radość ze spotkania, zarówno z kolegami i koleżankami, jak również ze swoimi nauczycielami. Wszyscy zebrali się na boisku szkolnym. Na szczęście pogoda dopisała, chociaż w razie deszczu mieliśmy plan B, to znaczy spotkania w turach na sali gimnastycznej. Każdorazowo sala miała być dezynfekowana. Uczniowie zostali poinformowani, że na terenie szkoły w miejscach wspólnych powinni nosić maseczki. W klasach nie ma takiej potrzeby. Jak uczniowie do tego podejdą, zobaczymy” – mówi pani dyrektor.

W ostatnim czasie słychać, że w szkołach są kłopoty z kadrą pedagogiczną – brakuje nauczycieli niektórych przedmiotów. Czy w I LO w Augustowie również są takie problemy?

„Wprawdzie kilkoro nauczycieli odeszło na emeryturę i urlopy macierzyńskie, ale zatrudniłam nauczycieli na zastępstwo i kadra jest w komplecie” – odpowiedziała nasza rozmówczyni.

Podczas wywiadu poruszyliśmy także kwestię szczepień uczniów w szkole.

„Już w czerwcu wysłaliśmy do rodziców informacje na ten temat. Część uczniów po gimnazjum i po szkołach podstawowych jest już zaszczepiona. Zobaczymy jaką decyzję podejmą rodzice. Nasza szkoła bierze udział w projekcie ERAZMUS i w tym roku 40 uczniów, w ramach tego projektu, wyjedzie razem z nauczycielami do Francji. Ci uczniowie muszą być zaszczepieni” – mówi pani dyrektor.

Jak widać, rok szkolny 2021/2022 w Augustowie udało się zainaugurować bezproblemowo i w dobrej atmosferze. Miejmy nadzieje, że będzie on przebiegał bez zakłóceń, czego życzymy pedagogom oraz całej społeczności uczniowskiej.

Zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 6 w Augustowie / ZSO w Augustowie I Liceum Ogólnokształcące

Taekwondo
Gruby Benek