Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 16:47

Kierowcy słono zapłacą za przewinienia – 30 tys. zł lub areszt

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Ponieważ bezpieczeństwo na polskich drogach pozostawia wiele do życzenia, rząd postanowił drastycznie zaostrzyć kary dla tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów. Piraci drogowi muszą liczyć się z tym, że będą słono płacić za swoje przewinienia.

Rada Ministrów jest zgodna co do konieczności zaostrzenia kar dla piratów drogowych. Przyjęła bowiem projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, którego założeniem jest walka z osobami nieprzestrzegającymi przepisów. Uwzględnia również wsparcie dla najbliższych ofiar wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Kiedy można spodziewać się wejście w życie nowego prawa i jak będą wyglądały nowe przepisy oraz sankcje?

Wprowadzenie nowych przepisów ma być skuteczną bronią przeciwko sprawcom przestępstw oraz wykroczeń drogowych. Na polskich drogach ginie zdecydowanie zbyt wiele osób, mnóstwo zostaje też rannych w wypadkach. Policyjne dane nie kłamią, pokazując skalę niebezpiecznych wydarzeń, jakie mają miejsce w Polsce. W 2020 roku zostały zgłoszone 23 540 wypadki na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób zmarło, zaś rannych zostało 26 463 osób (w tym 8 805 ciężko rannych). Bardzo istotną kwestią jest tutaj fakt, iż prawie 90 procent tych wypadków wydarzyła się z winy kierujących pojazdami. Często sprawcy tych zdarzeń jechali pod wpływem alkoholu.

Wysokie grzywny – taryfikator

Według projektu, maksymalna wysokość grzywny w przypadku wykroczeń drogowych ma wzrosnąć z 5 tysięcy złotych do nawet 30 tysięcy złotych. Wzrośnie również wysokość grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym. Będzie to kwota do 5 tysięcy złotych, zaś w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tysięcy złotych. Jeśli zaś sprawcy wykroczenia zdarzy się uszkodzić mienie lub spowodować naruszenie ciała poszkodowanego lub rozstrój zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni, będzie musiał on zapłacić grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tysiąca złotych.

Piłeś – nie jedź!

Prowadzenie pojazdu po spożyciu wysokoprocentowych trunków (bądź podobnie działających środków) nie będzie się już opłacało. Grzywna ma wynieść nie mniej niż 2,5 tysiąca złotych. Za popełnienie takiego czynu będzie można również trafić do aresztu.

Noga z gazu!

Kto nie stosuje się do ograniczeń prędkości, zapłaci więcej niż dotychczas. Jeśli policja stwierdzi, że prędkość została przekroczona o ponad 30 km/h, nałoży mandat nie mniejszy niż 1,5 tysiąca złotych. Nie będzie miało znaczenia, czy pojazd poruszał się w danym momencie w obszarze zabudowanym czy też poza nim. Za ponowne popełnienie tego wykroczenia w ciągu 2 lat grzywna wyniesie nie mniej niż 3 tysiące złotych.

Jazda bez „prawka” = „kraty”

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień będzie surowo karane. W najgorszym przypadku będzie to areszt lub ograniczenie wolności, w najlepszym – kara grzywny od 1 tysiąca złotych. Jeśli zaś sprawca takiego wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie samo wykroczenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tysiące złotych.

Przejazdy kolejowe pod lupą

Po wejściu w życie nowych przepisów baczniejszą uwagę będzie się także zwracać na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Objeżdżanie czy omijanie opuszczonych zapór lub półzapór, wjeżdżanie lub wchodzenie na przejazd kolejowy w trakcie opuszczania lub podnoszenia zapór, wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – za tego rodzaju niedozwolone działania będzie można dostać grzywnę w wysokości 2 tysięcy złotych.

Manipulujesz licznikiem? Odpoczniesz od jazdy

Za fałszowanie wskazań tachografu będzie groziła utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli więc stwierdzi się ingerencję w system tachografów przez kierujących pojazdami w przewozach drogowych, „prawko” będzie im bezwzględnie odbierane.

Pieszy bardziej bezpieczny

Nowe przepisy mają stawiać dobro pieszego na pierwszym miejscu. Jeśli nieodpowiedzialny kierowca zachowa się nieprawidłowo względem takiego użytkownika ruchu drogowego, zapłaci minimum 1,5 tysiąca złotych. Jeśli więc dopuści się np. wyprzedzania na przejściu dla pieszych, czy też omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i zostanie na tym przyłapany, musi liczyć się z wysoką grzywną. Co więcej, jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie dopuści się popełnienia takiego czynu, to grzywna wyniesie jeszcze więcej, bo nie mniej niż 3 tysiące złotych. Jeśli zaś spowoduje realne zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł zakazać mu prowadzenia pojazdów.

Brak gotówki? I tak zapłacisz mandat!

Rozwiązaniem, które ma na celu łatwiejsze ściąganie należności pochodzących z nieopłaconych mandatów, jest możliwość pobrania kwoty ze zwrotu podatku. Będzie się tym zajmował Urząd Skarbowy.

Punkty karne – więcej i na dłużej

Nowe przepisy ustalają, że punkty karne będą zerować się dopiero po upływie dwóch lat od opłacenia mandatu. Jeśli więc sprawca wykroczenia chce szybciej pozbyć się „karniaków”, szybciej zapłaci grzywnę. Wprowadzane zmiany uwzględniają również możliwość otrzymania aż 15, a nie tak jak do tej pory, 10 punktów karnych. Limit punktów nie ulegnie jednak zmianie.

Renta dla najbliższych ofiary wypadku

W nowych przepisach ma zostać również uregulowana kwestia otrzymywania renty po zmarłym, który śmierć poniósł właśnie w wyniku wypadku drogowego. Projekt ustawy zakłada ścisłe powiązanie postępowania karnego i cywilnego, co ma znacznie ułatwić oraz usprawnić otrzymanie renty.

Mandaty wesprą budowę dróg

Środki pochodzące z mandatów mają być przeznaczane na finansowanie zadań inwestycyjnych związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych oraz budowy lub przebudowy dróg krajowych. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Opłaca się jeździć bezpiecznie

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie, a więc stosują się do wszystkich przepisów drogowych i nie mają na swoim koncie punktów karnych itp., będą mogli liczyć na profity. Ubezpieczyciele będą mieli bowiem wgląd w dane z CEPiK, dzięki czemu będą mogli dostosowywać stawki ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń danego kierowcy. Jednym słowem – bezpieczna jazda = niższe OC.

Nowe prawo ma wejść w życie z dniem 1 grudnia 2021 roku.