• 1
  • 2
czwartek, 09 wrzesień 2021 13:31

Emeryci mają wątpliwości. ZUS wyjaśnia

Napisane przez KK
ZUS ZUS

Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury.

Czternasta  emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Dodatkowa wypłata w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

- Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł - informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. - Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje - dodaje rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Taekwondo
Gruby Benek