• 1
  • 2
piątek, 10 wrzesień 2021 16:00

300 złotych tylko do końca listopada

Napisane przez KK
pixabay.com pixabay.com

Ponad 2,9 mln wniosków złożyli rodzice i opiekunowie o dofinansowanie wyprawki szkolnej dla przeszło 4,1 mln dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń 300 plus to 1,1 mld złotych.  Wnioski można składać do 30 listopada tylko drogą elektroniczną.

- Jeśli wniosek nie został złożony do końca sierpnia, świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Gwarancję wypłaty najpóźniej do 30 września mają tylko wnioski złożone do końca sierpnia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Raz w roku można otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka, bez względu na dochód rodziny. Uczeń nie może mieć więcej niż 20 lat, chyba że posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas dodatek na wyposażenie do szkoły przysługuje do 24-tego roku życia.

Wniosek oprócz innych danych powinien zawierać numer rachunku bankowego, na który trafi wyplata świadczenia, adres mailowy i numer telefonu. Są to dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS dla osób, które jeszcze swojego konta nie posiadają.

W przypadku osób, które  nie mają rachunku bankowego, będą musiały go założyć. Mogą skorzystać z opcji bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego.
- Jeśli rodzic bądź opiekun nie  posiada adresu mailowego, musisz także założyć sobie konto mailowe. Może to zrobić za darmo w wybranym przez siebie portalu lub serwisie internetowy - dodaje rzeczniczka.

Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.

- Przypomnijmy, że wniosek można złożyć przez  Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia, a także bankowość elektroniczną. Jeśli  wniosek wpłynie przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, to urzędowe poświadczenie odbioru wnioskodawca otrzyma  na adres e-mail podany we wniosku. Wiadomość wyślemy z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Jeśli wniosek zostanie złożony przez portal PUE ZUS, to potwierdzenie jego wysłania, czyli urzędowe poświadczenie przedłożenia, można sprawdzić na swoim profilu, na liście dokumentów wysłanych - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Taekwondo
Gruby Benek