• 1
  • 2
wtorek, 14 wrzesień 2021 14:05

Nożownik z Augustowa wcześniej na wolności

Napisała

Dnia 9 września Sąd Apelacyjny w Białymstoku podjął nową decyzję w sprawie augustowskiego nożownika, który w czerwcu 2020 roku na Rynku Zygmunta Augusta zaatakował mężczyznę.

Przypomnijmy, że dnia 17 czerwca 2020 roku około godziny 19:40 w augustowskim parku Zygmunta Augusta siedzący na ławce mężczyzna został zaatakowany nożem przez przechodnia, który zadał mu kilka ciosów nożem w szyję i klatkę piersiową. Mimo licznych ciosów zaatakowany mężczyzna nie stracił życia. Po zbadaniu okoliczności zdarzenia Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał oskarżonego winnym, ponieważ, zdaniem sądu, działał on w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego. Sąd wymierzył sprawcy karę 12 lat pozbawienia wolności.

Dnia 9 września Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał wyrok łagodzący karę dla augustowskiego nożownika. Aby dowiedzieć się, dlaczego nastąpiła zmiana wysokości wyroku dla sprawcy, skontaktowaliśmy się z rzecznikiem wyżej wspomnianego sądu, sędzią Januszem Sulimem.

„Sąd I instancji w sposób prawidłowy rozpoznał sprawę, jednak wątpliwości budził zamiar z jakim działał sprawca. W dniu 9 września br. Sąd Apelacyjny postanowił złagodzić karę z 12 lat pozbawienia wolności na 10 lat. Po wnikliwym dochodzeniu stwierdzono, że sprawca nie działał z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia, lecz z zamiarem ewentualnym, co znaczy, że nie chciał on śmierci pokrzywdzonego, ale godził się na nią. Od wyroku sądu I instancji odwołał się adwokat co do winy i prokurator, co do kary. Wyrok jest prawomocny” – poinformował nasz rozmówca.

„Po odbyciu połowy zasądzonej przez sąd kary oskarżony może ubiegać się o wcześniejsze, warunkowe zwolnienie” – dodał pan sędzia.

Taekwondo
Gruby Benek