• 1
  • 2
piątek, 17 wrzesień 2021 15:24

Sanatorium tylko dla starszych? Nie w Augustowie!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Utarło się, że sanatoria i uzdrowiska to miejsca, do których przyjeżdżają jedynie osoby starsze. Tymczasem okazuje się, że z usług tego typu placówek coraz częściej korzystają również ludzie młodsi, aktywni. Tak jest również w Augustowie. Czym jest spowodowany wzrost zainteresowania takimi miejscami?

W marcu, po kilkumiesięcznym lockdownie, swoją działalność wznowiły uzdrowiska. Wielu pacjentów ze skierowaniami czekało na możliwość rozpoczęcia zleconego leczenia i rehabilitacji, aż w końcu nadszedł ten czas, aby mogli je zrealizować.

Obecnie warunkiem pobytu w sanatorium jest posiadanie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 lub zaszczepienie dwiema dawkami przeciwko Covid-19. Również personel danej placówki sanatoryjnej musi być zaszczepiony, a na jej terenie muszą być przestrzegane warunki bezpieczeństwa określone przez GIS.

W tej chwili w województwie podlaskim skierowania do sanatoriów są realizowane na bieżąco. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 1 kwietnia br. stawki za jeden dzień pobytu w sanatorium wahają się od około 11 złotych do około 40 złotych. Jest to uzależnione m.in. od wyposażenia oraz ilości osób w jednym pokoju.

W społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że pobyt w sanatorium dotyczy tylko starszych osób, które chcą wyleczyć uciążliwe dolegliwości lub spędzić czas ze swoimi rówieśnikami. Sanatoria dysponują turnusami rehabilitacyjnymi również dla młodych ludzi. Z dobrodziejstw tych placówek mogą korzystać dzieci niepełnosprawne, a także osoby młode, które np. chcą poprawić swoją kondycję, nie mając nawet specjalnych problemów zdrowotnych.

Teraz popularność uzdrowisk i sanatoriów wzrosła również z powodu konieczności odbycia rehabilitacji, czy też konieczności odbywania długotrwałej rekonwalescencji przez osoby, które przebyły Covid-19.

Nieco więcej na temat wieku kuracjuszy, którzy korzystają z usług tego typu miejsc, opowiedziano nam w jednym z augustowskich sanatoriów.

„Sanatoria starają się zachęcać młodych ludzi do korzystania ze swoich usług. Można wykupić sobie pobyt prywatny lub skorzystać ze skierowania przez NFZ. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz i to on decyduje o rodzaju zabiegów. Bywa, że pacjent nie otrzyma skierowania od lekarza, więc wówczas może wykupić pobyt prywatny” – tłumaczy pracownik placówki w Augustowie.

„Nie jest prawdą, że sanatorium jest tylko dla starszych ludzi. U nas od dawna z zabiegów korzystają również ludzie w wieku 30-35 plus. Jest ich oczywiście mniej niż seniorów, ale trafiają do nas cały czas. Posiadamy bardzo dużą bazę zabiegową, więc każdy, niezależnie od wieku, może z niej skorzystać” – zapewnia nasz rozmówca.

A czy augustowskie sanatorium ma również w swojej ofercie zabiegi dla osób po przebytym Covidzie?

„Oczywiście. Mamy nawet specjalny turnus dedykowany osobom po przebytym Covidzie oraz tym, którzy mają powikłania pocovidowe. Jest to program „Zdrowe płuca”. Na zabiegi inhalacyjne, solankowe lub lekowe, poprawę wydolności wysiłkowej i sprawności oddechowej przyjeżdżają zarówno ludzie starsi, jak i młodzi. Ponadto korzystają z rehabilitacji na bieżni oraz na basenie. Obecnie w naszym sanatorium mamy niemal pełne obłożenie. Pacjenci obawiają się jednak, co będzie dalej, jeśli pandemia będzie się rozwijać” – tłumaczy pracownik augustowskiego sanatorium.

Podsumowując, krążące wśród społeczeństwa przeświadczenie o tym, że sanatorium czy uzdrowisko jest miejscem wyłącznie dla starszych ludzi, to zdecydowanie mit. Wyraźnie widać, że tego typu placówki bardzo zmieniły się na przestrzeni lat. Teraz stawiają nacisk na kompletnie inny model funkcjonowania, nie chcąc już być kojarzonymi tylko z miejscem dla starszych kuracjuszy. Nastawiają się na model młodego, aktywnego turysty – kuracjusza, który przy okazji zabiegów, aktywnie spędza czas. Jak widać, sanatoria i uzdrowiska, które przyciągały ludzi przyjeżdżających jedynie po spokój, odchodzą powoli do lamusa.

Gruby Benek
Taekwondo