• 1
  • 2
poniedziałek, 20 wrzesień 2021 13:44

Augustowianie! Macie czas do końca września!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Tylko do końca września augustowianie mają czas na dokonanie tej obowiązkowej formalności. Za niespełna dwa tygodnie minie nieprzekraczalny termin. O co dokładnie chodzi?

Każdy obywatel RP do końca września musi poddać się Narodowemu Spisowi Powszechnemu. Jak wiadomo, udział w nim jest obowiązkowy, a za odmowę udzielenia odpowiedzi grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Narodowy Spis Powszechny odbywa się co 10 lat. Należy jednak pamiętać, że zakończy się on wraz z końcem września, dlatego każdy, kto jeszcze nie wziął w nim udziału, ma na to już niewiele czasu.

W pierwszym miesiącu samodzielnie można było wybrać sobie termin, spisując się przez internetowy formularz na stronie www.spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię spisową 22 27999 99 i dokonać tzw. spisu na żądanie, przekazując potrzebne informacje konsultantowi. Od maja wprowadzono już jednak wywiady telefoniczne inicjowane przez rachmistrzów spisowych, zaś od końca czerwca, jeśli nie można skontaktować się z daną osobą w inny sposób, rachmistrzowie pukają do drzwi. Takiej wizyty nie można odmówić.

Jak teraz można się spisać?

Wypełnienie formularza jest proste i trwa około 10 minut. Zrobić to można przez Internet, korzystając z aplikacji spisowej na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego, telefonicznie przez infolinię 22 279 99 99, bezpośrednio w punkcie samospisu w Urzędzie Miejskim przy ulicy Młyńskiej 35, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00. Punkt znajduje się na III piętrze w przeszklonym pomieszczeniu na korytarzu.

Obowiązkiem spisowym są objęte:

- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania,

- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Taekwondo
Gruby Benek