• 1
  • 2
poniedziałek, 20 wrzesień 2021 14:55

Śmierć na granicy – makabryczne odkrycia w podlaskich lasach

Napisała
POSG POSG

W minioną niedzielę (19 września) doszło do makabrycznych odkryć – w podlaskich lasach ujawniono ciała martwych imigrantów. Czy znane są nowe fakty w tych sprawach?

W niedzielę (19 września) przy polsko-białoruskiej granicy, w rejonie miejscowości Frącki (gmina Giby), przechadzający się po lesie grzybiarze zauważyli trzech nielegalnych migrantów. Wezwali pomoc, a gdy służby przyjechały na miejsce okazało się, że jeden z mężczyzn, obywatel Iraku, nie żyje. Przypuszcza się, że zmarł w wyniku wyziębienia organizmu. To potwierdzi lub wykluczy dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Pozostałych dwóch nielegalnych migrantów przewieziono do szpitala w Sejnach oraz w Suwałkach.

Również w niedzielę (19 września), w trzech różnych miejscach, również przy granicy Polski z Białorusią, znaleziono zwłoki kolejnych trzech osób.

O udzielenie informacji na powyższe tematy poprosiliśmy rzecznika prasowego Straży Granicznej, ppor. Anną Michalską.

„Wczoraj zostały znalezione ciała trzech osób, w tym jeden obywatel Iraku. Ciała znajdowały się na obszarze przynależnym do Sejn, Bobrowników i Kuźnicy. Obecnie są prowadzone badania i ustalanie przyczyny śmierci tych osób” – mówi pani Michalska.

„Również wczoraj, na bagnach u ujścia rzeki Supraśl, straż graniczna prowadziła akcję ratunkową, podczas której zatrzymano osiem osób, prawdopodobnie obywateli Syrii i Kongo. Tego jeszcze nie wiemy dokładnie. Siedem osób zostało przewiezionych do szpitala, natomiast jedna nie musiała być hospitalizowana, więc obecnie pozostaje pod naszą opieką” – informuje nasza rozmówczyni.

„Wyjaśnieniem sprawy prawdopodobnie zajmie się prokuratura w Sokółce lub w Białymstoku” – dodaje pani rzecznik.

W tych sprawach próbowaliśmy kontaktować się również z obiema prokuraturami, ale żadna z nich na tę chwilę nie chciała udzielić nam żadnych informacji.

Tylko w miniony weekend funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 18 września br. odnotowano 324 takie próby. Funkcjonariusze SG wszystkim próbom zapobiegli. Za pomocnictwo zatrzymano 2 cudzoziemców: obywatela Uzbekistanu i obywatela Gruzji. 19 września br. ujawniono 276 takich prób. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów: 9 obywateli Syrii, 6 obywateli Iranu, 3 obywateli Iraku i obywatela Konga. Za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 5 osób: 2 obywateli Polski, 2 obywateli Ukrainy oraz obywatela Gruzji.

Od dnia 2 września, czyli od początku wprowadzenia stanu wyjątkowego w części województwa podlaskiego, straż graniczna odnotowała ponad 4 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Taekwondo
Gruby Benek