• 1
  • 2
środa, 22 wrzesień 2021 14:21

Dzień Bez Samochodu w Augustowie – czy znów przejdzie bez echa?

Napisała

Dnia 22 września, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jak każdego roku obchodzimy Dzień Bez Samochodu. Głównym celem tej akcji jest promowanie ekologicznego transportu. Jak przebiega ona w Augustowie?

Przesiadka z własnego auta na rzecz komunikacji miejskiej zmniejsza emisję szkodliwych substancji, a więc przyczynia się do ochrony środowiska. Każdy, kto w tym dniu zamieni cztery kółka na dwa, dołoży swoją własną cegiełkę do poprawy jakości powietrza. Niemal we wszystkich polskich miastach sukcesywnie rozbudowywana jest sieć ścieżek rowerowych, po których mieszkańcy mogą dotrzeć do wybranych miejsc w swoim mieście. Aby chronić środowisko władze wielu miast zdecydowały też o zakazie wjazdu samochodów osobowych do centrum i sugerują skorzystanie z komunikacji miejskiej.

W niektórych miejscowościach każdy kierowca, który 22 września, wsiadając do autobusu, wylegitymuje się dowodem rejestracyjnym, może podróż odbyć bezpłatnie. Aby jeszcze bardziej zachęcić kierowców do wstrzymania się od jazdy swoim autem na co dzień, w wielu miastach tworzy się miejsca, gdzie można wypożyczyć rower. Często na terenie danej miejscowości uliczne wypożyczalnie rowerów znajdują się w kilku miejscach, co sprzyja sprawnemu przemieszczaniu się.

Hasłem tegorocznej akcji międzynarodowej kampanii Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia Bez Samochodu jest: „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. Jest to inicjatywa koordynowana przez Komisję Europejską, której celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców.

W ubiegłym roku w Augustowie Dzień Bez Samochodu, jak informował nas wówczas prezes zarządu ZKM „Necko” pan Krzysztof Poskrobko, przeszedł bez echa. Powodem była rozszerzająca się sytuacja pandemiczna i zapewnienie zarówno pracownikom spółki, jak i pasażerom, jak najbezpieczniejszych warunków komunikacji. W jaki sposób w tym roku kierowcy zostaną zmotywowani do ograniczenia jazdy własnymi autami?

„Nawał codziennych obowiązków nie pozwala zająć się należycie Dniem Bez Samochodu. Nie mogę też podejmować decyzji w sprawie bezpłatnych przejazdów. Takie decyzje, np. na okres letni, podejmuje rada miejska. Mogę jednak obiecać, że za chwilę zadzwonię do współpracującej z nami firmy kontrolującej bilety i uprzedzę, aby 22 września wstrzymała się od kontroli. Żeby kierowcy, którzy nie wjadą do centrum miasta swoim autem, mogli bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej” – informuje pan Krzysztof Poskrobko.

Jaka korzyść płynie dla miasta i mieszkańców w związku z powstrzymaniem się ten jeden dzień od jazdy własnym samochodem?

„Nasza firma ma w swoich założeniach również działalność proekologiczną, więc choćby jeden dzień korzystania przez kierowców samochodów osobowych z komunikacji miejskiej spowoduje mniejszą emisję zanieczyszczeń do środowiska” – mówi prezes ZKM „Necko”.

Zatem kierowcy, uczcijcie należycie Dzień Bez Samochodu i jako środek transportu wybierzecie autobus lub rower.

Taekwondo
Gruby Benek