• 1
  • 2
czwartek, 23 wrzesień 2021 15:58

„Żegnaj lato na rok…”

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nieubłaganie nadszedł ten dzień – pierwszy dzień jesieni. Dziś, czyli 23 września, oficjalnie żegnamy się z latem i witamy kolejną porę roku. Nie powinno być to jednak powodem do smutku i zmartwienia. Przecież jesień może być również piękna, ciepła, kolorowa i zachwycająca. Cieszmy się jej urokami!

Pory roku to najwdzięczniejsze motywy dla pisarzy i poetów. Nic więc dziwnego, że tak wiele utworów literackich powstało, i wciąż powstaje, na temat zmieniającej się za naszymi oknami aury. Każda z pór roku ma swoje piękne cechy, które powodują, że są jedyne w swoim rodzaju. Co by nie mówić o urokach kolejnych pór roku, bardzo krótko i trafnie scharakteryzował je pewien turecki pisarz.

„Zima jest martwa, wiosna jest szalona, lato jest szczęśliwe, a jesień jest mądra”.

23 września jest pierwszym dniem kalendarzowej jesieni. Jesień astronomiczna jest natomiast związana z równonocą jesienną i rozpoczyna się 22 września. Podczas jesieni astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, a z każdą kolejną dobą ubywa dnia, a przybywa nocy. Tak dzieje się aż do przesilenia zimowego.

I jak co roku, pewnego wrześniowego dnia, pojawiają się pod naszymi nogami różnobarwne dywany ułożone z czerwonych, złotych, brązowych i rdzawych liści. Patrząc na nie mamy nieodparte wrażenie, że przyroda cały czas oszczędzała je na ten wielki finał – na pierwszy dzień jesieni. Każdy liść jak gdyby staje się kwiatem. A deszcz? Cóż deszcz! Czasem i my płaczemy, więc również niebo musi kiedyś wylać na ziemię zalegające w swoich obłokach krople.

W Augustowie również pojawiają się już pierwsze symptomy kolorowej polskiej jesieni. Spadające z drzew liście pozwalają mieszkańcom na podziwianie jej uroków podczas spacerów, chociażby w parku na Rynku Zygmunta Augusta, czy nad rzeką Nettą. Jesienią kolory zmieniają nie tylko liście, ale także kwiaty, których również w mieście nie brakuje. Z niedawnej rozmowy z zastępcą burmistrza, panem Filipem Chodkiewiczem, dowiedzieliśmy się, że są plany ukwiecania Augustowa tak, aby „każdy kto będzie wjeżdżał do naszego miasta, od razu się nim zachwycił”. Ma w tym pomóc pojawienie się w szeregach pracowników urzędu miejskiego człowieka, który z wykształcenia jest architektem krajobrazu.

Pierwszy dzień jesieni, kojarzy się również nierozerwalnie z dożynkami, dawniej nazywanymi świętem plonów. Podczas święta plonów Słowianie dziękowali swoim bóstwom za zbiory z nadzieją , że w następnym roku będą jeszcze lepsze. Pleciono wieńce, wypiekano chleby, ucztowano. W obecnych czasach dożynki uznaje się za symboliczny początek jesieni i podobnie jaka dawniej, wsie prześcigają się w wyplataniu kilkumetrowych wieńców i organizowaniu biesiad. Tradycja jest kontynuowana, a to jest w narodzie polskim bardzo ważne.

Zatem nie pozwólmy, aby 23 września był smutnym dniem. Jesień potrafi być cudowna, dlatego zamiast popadać w depresję związaną z odejściem lata, powinniśmy cieszyć się urokami kolejnej pory roku. Bo jesień potrafi zaskoczyć swoim pięknem. Trzeba tylko nauczyć się je dostrzegać.

Gruby Benek
Taekwondo