• 1
  • 2
piątek, 24 wrzesień 2021 14:00

Skorzystaj z pomocy na zakupy szkolne dla dzieci

Napisane przez KK
pixabay.com pixabay.com

Już prawie miesiąc jak uczniowie wrócili do szkół. Rodzice i opiekunowie cały czas uzupełniają jeszcze braki dokupując na bieżąco potrzebne do szkoły artykuły. Pomocą w zakupach jest program Dobry Start, czyli  300 zł na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci. W ramach tegorocznej edycji w województwie podlaskim  od 1 lipca uprawnieni złożyli już 82 tys. wniosków o przyznanie świadczenia dla 120 tys. dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń wyniosła już 34,2 mln zł.

Rodzice, opiekunowie dzieci, a także osoby uczące się usamodzielnione mogą raz w roku otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną. Pomoc przysługuje  bez względu na dochód rodziny ucznia do 20-tego roku życia, a w przypadku ucznia z niepełnosprawnością – do 24-tego roku życia.

Należy pamięta, że do przyznania świadczenia Dobry Start należy uwzględnić wiek rocznikowy, a nie kalendarzowy dzieci.

- Jeśli dziecko urodziło się 20 maja 2001 r. to dla rozpatrzenia uprawnień do świadczenia uznajemy, że uczeń należy do grupy wiekowej 20 lat rocznikowo, gdyż dzieci z rocznika 2001 kończą w 2021 r. 20 lat. Natomiast jeżeli  dziecko urodziło się 20 listopada 2000 r. to dla rozpatrzenia uprawnień do 300 plus uznajemy, że dziecko należy do grupy wiekowej 21 lat rocznikowo, gdyż dzieci z rocznika 2000 kończą w 2021 r. 21 lat – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zdarzają się sytuacje, że wniosek o świadczenie z programu Dobry Start został  wypełniony błędnie i już wysłany. Należałoby go wówczas skorygować. W takiej sytuacji najwłaściwsze będzie  złożenie  ponownego, poprawnie wypełniony dokumentu.

- Taki wniosek samodzielnie mogą złożyć na siebie osobą uczącą się - usamodzielnianą. One również mogą otrzymać 300 zł na swoje wydatki szkolne - dodaje rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Gruby Benek
Taekwondo