• 1
  • 2
piątek, 24 wrzesień 2021 15:27

Szczepienia uczniów w augustowskich szkołach. Jak przebiega akcja?

Napisała

Od 1 września uczniowie mają możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19 w swoich szkołach. Pierwszy miesiąc nauki dobiega końca, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jaką popularnością cieszy się ta akcja w augustowskich placówkach. Czy jest dużo chętnych?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, od 1 września dyrektorzy szkół zbierali deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, aby ich dzieci zostały zaszczepione w punktach szczepień organizowanych przez szkoły. Zbieranie deklaracji poprzedziła akcja informacyjna, prowadzona zarówno wśród uczniów, jak i wśród rodziców. Akcja informacyjna to kluczowy element ministerialnego programu „Bezpieczna szkoła”.

MEiN poinformowało, że dyrektorzy szkól zebrali od rodziców 48 303 deklaracji o chęci zaszczepienia swoich dzieci w ramach szczepień organizowanych przez szkołę. Uczniowie mają możliwość zaszczepienia się w 1398 placówkach na terenie całej Polski. Jak podaje resort edukacji, średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 procent uczniów w wieku 12- 18 lat.

Jak przedstawia się sytuacja szczepień w augustowskich szkołach? Na ten temat rozmawialiśmy z dyrektorami szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

„W szkole mamy 240 uczniów, którzy mogliby poddać się szczepieniu. Prowadziliśmy akcję informacyjną wspieraną przez sanepid. Odbyły się pogadanki wśród uczniów i rodziców, przedstawiane były pozytywne aspekty wykonania szczepienia. Nie wywieraliśmy nacisku na podejmowane decyzje, więc ostatecznie otrzymaliśmy tylko 3 deklaracje od rodziców ze zgodą na zaszczepienie dziecka. Nie pytamy, czy dziecko jest zaszczepione, ale słyszymy od rodziców, że duża grupa naszych uczniów już się zaszczepiła poza szkołą. Te trzy osoby będą mogły przyjąć szczepionkę w przychodni „Lider”, z którą mamy umowę” – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, pan Leszek Mołodziejko.

O stanie szczepień w Szkole Podstawowej nr 6 opowiedziała nam pani dyrektor Henryka Rzepecka.

„Na około 70 uczniów mogących się zaszczepić otrzymaliśmy od rodziców tylko 3 deklaracje. Niektórzy uczniowie są już zaszczepieni, o czym poinformowali nas rodzice. Nie pytamy, ponieważ są to dane wrażliwe, więc nie wiem dokładnie, jaka jest liczba zaszczepionych. Informowaliśmy rodziców o zaletach szczepienia, wysyłaliśmy filmiki informacyjne, pomocny był także sanepid. Wśród niektórych rodziców funkcjonuje jednak przekonanie o szkodliwości szczepionek, zwłaszcza dla dziewcząt” – informuje pani dyrektor.

„Nie mamy obecnie zachorowań na Covid-19. Dzieci przeziębiają się, bo jesienna aura temu niestety sprzyja, ale umówiliśmy się z rodzicami, żeby nie przysyłali do szkoły dzieci przeziębionych, żeby nie zarażały się od siebie wzajemnie” – dodaje nasza rozmówczyni.

A jak akcja szczepień przebiega w augustowskich szkołach ponadpodstawowych? Tego dowiedzieliśmy się od dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, pani Anny Sus-Cilulko.

„W naszym liceum mamy 509 uczniów. Nie otrzymaliśmy ani jednej deklaracji dotyczącej szczepienia. Przeprowadziliśmy akcję informacyjną w postaci pogadanek, a także przez dziennik elektroniczny. Z tego co słyszę od uczniów, niewielu z nich jest zaszczepionych. Więcej uczniów pełnoletnich zaszczepiło się, tych młodszych znacznie mniej. W każdej klasie jest jakaś grupa uczniów zaszczepionych, ale nie pytamy, więc nie wiem konkretnie ilu. Oczywiście są zachorowania, bo uczniowie przeziębiają się, ale na szczęście to są tylko zwyczajne infekcje” – mówi pani Sus-Cilulko.

O sytuacji w II Liceum Ogólnokształcącym rozmawialiśmy z panią dyrektor Barbarą Koronkiewicz.

„W naszej szkole sytuacja była, że tak powiem, rozwojowa. Mamy 338 uczniów, z czego na dzień 2 września 30 procent już było zaszczepionych, a 46 procent deklarowało wolę zaszczepienia w szkole. Kiedy zaczęliśmy zbierać deklaracje okazało się , że zostało jedynie 5 osób chętnych do szczepień. Zatem nie mamy punktu szczepień w szkole, a te 5 osób zgłosiło się do punktu medycznego. W tej chwili odnotowujemy dość dużą absencję, bo aż 73 uczniów jest na zwolnieniach z powodu przeziębienia. Nie ma natomiast przypadków zakażenia w związku z covidem” – informuje nasza rozmówczyni.

Na podstawie informacji uzyskanych od dyrektorów augustowskich szkół widać, że wielu rodziców wciąż obawia się zaszczepić swoje dzieci, mimo że szkoły przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję informacyjną. Czy wynika to z niedostatecznej świadomości korzyści wynikających z zaszczepienia? A może powodem jest zupełnie coś innego?

Taekwondo
Gruby Benek