• 1
  • 2
środa, 29 wrzesień 2021 16:00

Nowy ratusz na miarę „królewskiego miasta”

Napisała

Mieszkańcy Augustowa oraz pracownicy urzędu miejskiego bardzo długo czekali na otwarcie nowej siedziby, w której w końcu mogliby załatwiać wszystkie sprawy. Stary budynek, który od dawna nie spełniał wymogów jego użytkowników, przeszedł do historii. Jak potoczą się jego dalsze losy? Czy będzie w jakiś sposób zagospodarowany? I jak augustowianie zareagowali na nowy ratusz? O tym opowiedział nam zastępca burmistrza, pan Filip Chodkiewicz.

Nowy urząd mieści się obecnie przy ulicy Młyńskiej i skupia wszystkie wydziały, które do tej pory rozproszone były w pięciu miejscach miasta. Nowa siedziba urzędu to zmodernizowany budynek po gimnazjum numer 1. Jest o wiele większy oraz nowocześniejszy od dotychczasowego. Znajduje się w nim winda, która w znacznym stopniu ułatwia życie petentów, w tym osobom niepełnosprawnym. Cała inwestycja kosztowała 12 milionów złotych, także z udziałem środków unijnych, ale w końcu miasto ma powód do dumy, a załatwianie spraw urzędowych stało się niemal przyjemnością.

Co mieszkańcy mówią na temat nowego urzędu? O to, jakie głosy dochodzą w tej sprawie do zastępcy burmistrza, pana Filipa Chodkiewicza, zapytaliśmy go podczas krótkiej rozmowy.

„Praktycznie codziennie rozmawiam z mieszkańcami naszego miasta. Nasze spotkania to nie tylko zdawkowe „dzień dobry”. Ludzie zatrzymują się i nieustannie chwalą tę inicjatywę, wypowiadają słowa uznania. Mówią, że dawny budynek przynosił wstyd, nie był odpowiedni na miarę „królewskiego miasta” – mówi Filip Chodkiewicz.

Pytaliśmy, jakie elementy w nowym budynku ułatwiają załatwianie spraw interesantom.

„Przede wszystkim jest winda. To znaczne ułatwienie w poruszaniu się po obiekcie. Poza tym, już na wejściu, znajduje się punkt informacyjny, gdzie pracownica wita mieszkańców i pomaga w odnalezieniu odpowiedniego wydziału. Informuje, na którym mieści się piętrze i do którego pokoju należy się udać. Osoby odwiedzające urząd bardzo pozytywnie oceniają taki sposób informacji, bo nie muszą czytać tablic, które często sprawiały niemały kłopot, zwłaszcza osobom starszym. Dodam, że mieszkańcy doceniają również rozległy parking. Nie ma kłopotu ze znalezieniem miejsca, jak to często bywało przy poprzedniej siedzibie” – informuje nasz rozmówca.

Co stanie się ze starym budynkiem, który pozostał po urzędzie? Czy są jakieś plany co do jego zagospodarowania?

„Do tamtego budynku przeniesie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Mam nadzieję, że uda się to sfinalizować do końca roku” – mówi zastępca burmistrza.

Od teraz, dzięki nowej, bardziej nowoczesnej siedzibie urzędu w „królewskim mieście”, interesanci będą mogli w końcu poczuć prestiż.

Taekwondo
Gruby Benek