• 1
  • 2
czwartek, 30 wrzesień 2021 15:00

Kanał Augustowski jeszcze atrakcyjniejszy? Będzie jak w Skandynawii!

Napisała

Pomysłów na uatrakcyjnienie Kanału Augustowskiego ostatnio nie brakuje. Nowe rozwiązania mają jeszcze bardziej ożywić turystykę w tej strefie, a propozycji na jej zagospodarowanie jest aż 160!

Kanał Augustowski został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego w 1968 roku, a następnie, w 1979 roku, został poszerzony obszar jego ochrony. Kanał doskonale wpisuje się w otaczający go krajobraz i tworzy z nim integralną całość. Niezwykła otoczka przyrodnicza doskonale współgra z zabytkowym wizerunkiem tego miejsca. Kanał Augustowski stanowi niewątpliwą atrakcję dla turystów, zarówno na lądzie, jak również na szlaku wodnym.

Mimo atrakcyjności tej strefy, wciąż powstają nowe pomysły, aby jeszcze bardziej wyodrębnić jej walory. Aby dowiedzieć się więcej na temat planów rozwoju tego miejsca, postanowiliśmy porozmawiać z prezesem Lokalnej Grupy Działania „Kanał Augustowski”, panem Bogdanem Dyjukiem.

Czy strefa Kanału Augustowskiego nie jest dość atrakcyjna, że pojawiają się plany jej rozbudowy? Skąd taki pomysł?

„Mówiąc „strefa Kanału Augustowskiego” mamy na myśli zaledwie 20 kilometrów po każdej z jego stron, a przecież to nie tylko ten mały obszar. Na ponad 80-kilometrowym szlaku są nawet 30-kilomertowe „pustynie”, w znaczeniu puste miejsca. Chcemy zagospodarować te tereny, aby były one przyjazne dla rowerzystów, to znaczy, aby powstały ścieżki rowerowe wzdłuż całego Kanału oraz żeby na drodze wodnej znalazły się miejsca, gdzie można będzie przycumować, gdzie znajdą się wiaty, kosze na śmieci, sanitariaty, stoły, przy których turyści będą mogli usiąść i posilić się przed dalszą drogą. Na przykład od śluzy Paniewo aż do granicy nie ma miejsca na cumowanie. Muszą powstać dwie mariny na trasie Kanału. Planujemy również stworzenie warunków do tankowania łodzi, bo przecież nie powinno się tankować paliwa z kanistrów. Na całej długości Kanału Augustowskiego nie ma miejsca, gdzie można zatankować”.

Podobno są plany skorzystania z doświadczeń krajów skandynawskich, m.in. budowa miejsc postojowych dla wędrujących turystów?

„Mam ideę przetransponowania z Finlandii pomysłu na zbudowanie domków na szlaku turystycznym Kanału Augustowskiego, gdzie turyści będą mogli odpocząć, przygotować sobie ciepły posiłek, a następnie, zanim ruszą w dalsza drogę, przygotować to miejsce tak, aby koleje osoby miały możliwość rozgrzania się i posilenia. Drugi pomysł opiera się na doświadczeniach francuskich. To projekt „COCON”, obserwatorium przyrodnicze , z którego można przyglądać się okolicy, ale również z wybudowanymi pomieszczeniami dla 2-4 osób”.

Bardzo tajemniczo brzmi projekt przetwórstwa rolnego i stworzenia instytutu produktów lokalnych. Proszę przybliżyć ten temat.

„To jest nasz innowacyjny pomysł. Chcemy wykorzystać np. rolnictwo ekologiczne, pokazać co produkują nasi rolnicy. Jeśli chodzi o instytut produktu lokalnego, to wyjaśnię, że nie chodzi tutaj o instytut badawczy. To ma być podmiot szybkiego reagowania, który będzie wspierał firmy w rozwoju poprzez transfer rozwiązań zarówno z Polski, jak i z całej Europy. Instytut będzie wspierany przez ekspertów. To będzie bardzo prężnie działające miejsce, które pobudzi zainteresowanie produktem lokalnym”.

Pytanie najważniejsze: skąd pieniądze na te wspaniałe pomysły?

„Duże koszty nie mogą nas powstrzymywać, czy przerażać. W końcu uatrakcyjnienie Kanału Augustowskiego to przedsięwzięcie nie tylko dla nas, ale również i dla przyszłych pokoleń. Środki będą pochodziły z kilku źródeł. Pierwszym będzie Fundusz Europejski „Polska Wschodnia Plus”, który obecnie jest przygotowany do 2027 roku. Kolejnym źródłem będzie Regionalny Program Rozwoju Przedsiębiorczości, gdzie przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o środki na realizację swoich projektów. Na początku przyszłego roku będziemy mogli skorzystać również z Funduszy Krajowego Planu Odbudowy, w który wpisane są środki inwestycyjne na turystykę. W ostatnich dniach Rada Partnerstwa Terytorialnego jednomyślnie zaakceptowała naszą Strategię Rozwoju Augustowsko-Biebrzańskiego Parku Turystycznego. Wkrótce prześlemy ten dokument do Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego i mamy nadzieję, że zostanie on przyjęty”.

Pomysły i plany na zagospodarowanie strefy Kanału Augustowskiego, o których opowiedział nam nasz rozmówca, są bardzo ciekawe i ambitne. Zrealizowanie ich z całą pewnością uatrakcyjni tę strefę i przysporzy powodów do dumy. Tym bardziej, że wśród proponowanych rozwiązań znalazły się również takie, których na okolicznych terenach jeszcze nigdy nie było. Kiedy można spodziewać się realizacji wyżej wymienionych założeń? Wszystkie plany i pomysły mają zakończyć się w ciągu najbliższych kilku lat.

Taekwondo
Gruby Benek