• 1
  • 2
czwartek, 30 wrzesień 2021 16:08

Silne Wsparcie z powietrza [ZDJĘCIA I WIDEO]

Napisane przez AM
1 PBOT 1 PBOT

Operacja #SilneWsparcie to nie tylko działania prowadzone na lądzie. W patrolowanie obszarów przygranicznych zaangażowani są także operatorzy Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, którzy wspierają Straż Graniczną.

FlyEye to BSP bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. Jego "sercem" jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie obserwacji również w nocy.

Swoją przydatność zestawy FlyEye udowodniły m.in. podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Operatorzy BSP z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pierwsi w WOT, uczestniczyli w międzynarodowych ćwiczeniach z wojskami sojuszniczymi (Bull Run-20 w czerwcu oraz Masurian Lightninig we wrześniu). W ich trakcie realizowali loty treningowe (dozorowanie terenu) oraz loty na zastosowanie bojowe (wyszukiwanie i śledzenia obiektów) z Amerykanami i Brytyjczykami.

W 2020 roku Grupa Rozpoznania Obrazowego 1PBOT wykonała 114 godzin lotów w dzień i w nocy. W 2021 roku jest to już prawie 130 godzin. Były to loty treningowe, jak i w ramach wsparcia kryzysowego oraz współpracy z innymi służbami (m.in. ochrona przeciwpożarowa w Biebrzańskim Parku Narodowym, monitoring roztopów oraz udział w ćwiczeniu DRAGON-21).

Od 3 września br. żołnierze WOT prowadzą operację SILNE WSPARCIE w województwach podlaskim i lubelskim. Jej celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.


Źródło: 1 PBOT

Gruby Benek