FlyEye to BSP bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. Jego "sercem" jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie obserwacji również w nocy.
Swoją przydatność zestawy FlyEye udowodniły m.in. podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Operatorzy BSP z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pierwsi w WOT, uczestniczyli w międzynarodowych ćwiczeniach z wojskami sojuszniczymi (Bull Run-20 w czerwcu oraz Masurian Lightninig we wrześniu). W ich trakcie realizowali loty treningowe (dozorowanie terenu) oraz loty na zastosowanie bojowe (wyszukiwanie i śledzenia obiektów) z Amerykanami i Brytyjczykami.
W 2020 roku Grupa Rozpoznania Obrazowego 1PBOT wykonała 114 godzin lotów w dzień i w nocy. W 2021 roku jest to już prawie 130 godzin. Były to loty treningowe, jak i w ramach wsparcia kryzysowego oraz współpracy z innymi służbami (m.in. ochrona przeciwpożarowa w Biebrzańskim Parku Narodowym, monitoring roztopów oraz udział w ćwiczeniu DRAGON-21).
Od 3 września br. żołnierze WOT prowadzą operację SILNE WSPARCIE w województwach podlaskim i lubelskim. Jej celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.
Nasze drony rozpoznawcze w dzień i w nocy pomagają lokalizować nielegalnych imigrantów.
— Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) September 29, 2021
W obszarze objętym #stanwyjatkowy prowadzimy operację #SilneWsparcie wspierając @Straz_Graniczna.#terytorialsi #zawszegOTowi #zawszeblisko#BSP #FlyEye pic.twitter.com/7g9DGoAzIm
Źródło: 1 PBOT