• 1
  • 2
czwartek, 30 wrzesień 2021 17:11

Weki, słoiki, suszonki, czyli podlaskie przetwory na zimę

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Chociaż przetwory na zimę to nasza polska tradycja i od zawsze robimy tego typu zapasy, to w ostatnim okresie taka forma „przetwarzania” żywności zyskała na popularności. Dlaczego Polacy jeszcze bardziej pokochali przygotowywane w domu przetwory?

W tym roku zrobienie zapasów na zimę deklaruje aż 60 procent rodaków – wynika z badania Barometr Providenta. To o 7 punktów procentowych więcej niż rok temu. Co motywuje ludzi do przygotowywania tego typu zapasów? Przede wszystkim jest to chęć wykorzystania plonów z własnego ogródka, zaoszczędzenie pieniędzy oraz kultywowanie rodzinnej tradycji. Najczęściej do słoików wkłada się kiszone ogórki, marynowane grzybki, przygotowuje się w nich również dżemy i konfitury oraz soki owocowe.

Wekowanie to część naszej polskiej tradycji. Jest to również gwarancja smaku i naturalnych składników. Jak się okazuje, z roku na rok rośnie liczba osób, które kultywują tradycję przygotowywania przetworów na zimę. Tym razem duży wpływ na to wywarła pandemia Covid-19 i związane z nią lockdowny. Właśnie wtedy wielu Polaków zaczęło samodzielnie piec chleb, gotować czy przygotowywać zapasy na zimę.

Przetwory z owoców i warzyw najczęściej robią ludzie nieco starsi, ale i młodzi coraz częściej próbują sił w zapełnianiu swoich spiżarni i piwniczek. Gospodynie domowe w słoiczkach zamykają letnie smaki i zapachy warzyw, owoców i grzybów, żeby w chłodne zimowe wieczory ponownie móc poczuć ich aromat. Nasze mamy i babcie niemal hurtowo robią przetwory, którymi następnie obdarowują swoje dzieci i wnuków. I tak tworzy się tradycja. Bo przecież nic tak bardzo, jak babcine przetwory, nie niesie za sobą cudownych wspomnień z dzieciństwa.

Sklepy mają wprawdzie w swojej ofercie gotowe przetwory w słoiczkach, które przyciągają swoim wyglądem klientów. Jednak wiadomo, że w tych produktach bardzo często ukryte są konserwanty. Warto więc korzystać z wiedzy i umiejętności naszych mam oraz babć i robić własne przetwory, które zapewnią smakowita ucztę i dadzą pewność bezpiecznego i zdrowego posiłku.

Ale czy wykonywanie własnych przetworów jest bardziej ekonomiczne niż kupienie gotowego produktu z marketu? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy twierdzą, że własne wyroby nie generują dużych kosztów, inni mówią, że nie jest to opłacalne, ponieważ sklepy często oferują tańsze produkty.

Jednak nie zawsze powinno się patrzeć wyłącznie na cenę. Wekowanie to przede wszystkim wspomniana już wcześniej tradycja kulinarna. Dużą rolę do spełnienia w jej podtrzymywaniu mają koła gospodyń wiejskich. Tego typu organizacje skupiają w swoich szeregach wielu młodych ludzi, którzy m.in. uczą się, zgłębiając tajniki słoiczkowych sekretów. Podczas spotkań panie odtwarzają i udoskonalają przepisy. Każde koło ma swój nadrzędny cel: promowanie potraw i przetworów charakterystycznych dla swojego regionu.

Podlasie obfituje w różnorodne warzywa i owoce, a lasy, których tutaj nie brakuje, przepełnione są uwielbianymi przez nas grzybami. Nie ma co ukrywać, że wśród przetworów dżemy i powidła to wyjątkowe rarytasy. W słoiczkach króluje tu żurawina, mus z czarnego bzu, dżem z leśnych jagód, malin, truskawek oraz wiśni. Wśród regionalnych przetworów można znaleźć też esencjonalny czerwony barszcz, sosy i przeciery pomidorowe oraz wiele odmian marynowanych grzybów, z kurkami na czele. A będąc przy temacie darów lasu nie można nie wspomnieć o suszonych borowikach, które są doskonałym dodatkiem do sosów czy do bigosu. W słoiczkach nie może zabraknąć również kiszonego ogórka. Z badania wynika, że to właśnie on jest królem domowych przetworów. Blisko 87 procent Polaków deklaruje bowiem, że właśnie w taki sposób przyrządza się w ich domu to warzywo.

Jako ciekawostkę można dodać, że w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk, znajduje się malownicza wieś Ogórki, która słynie właśnie z kwaszonych ogórków. Te zielone warzywa uprawiane są tam tradycyjnie, a więc do ich produkcji używany jest wyłącznie nawóz organiczny, dlatego smak ogórków pochodzących z tamtych okolic jest niepowtarzalny. Tajemnica kwaszenia tych warzyw była w tym miejscu przekazywana z pokolenia na pokolenie i ta wiedza wykorzystywana jest do dziś.

Warto również dodać, że jeśli już decydujemy się na gotowanie weków, to robimy to z dużym rozmachem. Badanie pokazuje, że ponad 43 procent przygotowujących przetwory ocenia, że starczy ich na całą zimę dla całej rodziny. A gdy ktoś posiada w swojej piwniczce taką ilość własnoręcznie wykonanych przetworów, to nie straszne mu już żadne mrozy!

Taekwondo
Gruby Benek