• 1
  • 2
piątek, 01 październik 2021 15:30

Zapraszamy na ścieżkę edukacyjną Dąbek [ZDJĘCIA]

Napisała

Oficjalne otwarcie powstałej ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej nastąpiło 24 września.

Nadleśnictwo Augustów zrealizowało projekt „Dąbek dziedzictwo przyrodnicze Augustowa” w ramach Przedsięwzięcia 1.2.1 wspieranie i wykorzystywanie atutów środowiska na obszarze LSR Pojezierze Suwalsko-Augustowskie, w tym operacje na rzecz łagodzenia zmiany klimatu.

W ramach podjętych działań nowopowstała ścieżka (zaczynająca się i kończąca przy siedzibie nadleśnictwa) łączy się z  istniejącą ścieżkę bartną i przebiega przez kompleks leśny wzdłuż jeziora Białe. Na zaplanowanych punktach zainstalowane zostały tablice i słupy edukacyjne oraz urządzenia rekreacyjne. Głównym przystankiem jest tzw. plaża Dąbek. Długość trasy wynosi około 2 kilometry. Poza znaczeniem edukacyjnym ważny jest także wymiar społeczny przedsięwzięcia. Plaża Dąbek znajdująca się na gruntach LP od wielu lat była niezagospodarowana. Powszechne było oczekiwanie przywrócenia walorów rekreacyjnych i wypoczynkowych plaży i terenów okalających. Nadleśnictwo zainstalowało między innymi: stół okrągły z ławką okrągłą, kosze na segregację odpadów, wiatę, drabinkę ukośną, drabinkę linową, ławeczkę do brzuszków. Uzupełnieniem są kostki wiedzy terenowej gry edukacyjnej. Zastosowano kody QR na poszczególnych punktach edukacyjnych.

Ogólna wartość projektu wyniosła 162 538 zł, a dofinansowanie 119 700 zł.

Mamy nadzieję, że spacer po nowej trasie rekreacyjno–edukacyjnej: nadleśnictwo – plaża Dąbek – nadleśnictwo pozwoli na poznanie i docenienie atutów przyrodniczych Puszczy Augustowskiej i miasta Augustowa, a możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych o bardzo zróżnicowanej tematyce zwiększy świadomość przyrodniczą i szacunek do naszego wspólnego dziedzictwa przyrodniczego.

Źródło: Nadleśnictwo Augustów

Gruby Benek