• 1
  • 2
piątek, 01 październik 2021 16:50

Augustów wzbogacony o 3,5 tysiąca drzewek

Napisała

Coroczna akcja #sadziMY właśnie dziś miała swój finał. Przez dwa dni w Augustowie pracownicy Nadleśnictwa Augustów rozdawali mieszkańcom sadzonki młodych drzewek. Każdy kto chciał odebrać swoje drzewko mógł to zrobić przy siedzibie Nadleśnictwa na ulicy Turystycznej oraz na Rynku Zygmunta Augusta. W jaki sposób przebiegała akcja? Czy augustowianie byli nią zainteresowani? O tym opowiedział nam pan Wojciech Szostak z Nadleśnictwa Augustów.

„Nasze Nadleśnictwo przeznaczyło dla mieszkańców Augustowa 3,5 tysiąca drzewek. Zainteresowanie akcją było bardzo duże – rozdaliśmy 3200 sadzonek. Pozostałe zostaną rozdane w niedzielę podczas biegu charytatywnego”.

Kto najczęściej zgłaszał się po drzewka? W jakim wieku były to osoby?

„Przedział wiekowy był bardzo szeroki. Przychodziły 5-letnie dzieci wraz z opiekunami, a także osoby w dość zacnym wieku. Drzewka nadspodziewanie szybko się rozchodziły. Odwiedzili nas m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego czy uczniowie z augustowskich szkół. Drzewka otrzymali również przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego oraz wiele osób indywidualnych”.

Jakie drzewka zostały rozdane do sadzenia i skąd one pochodziły?

„Były to głównie świerki, pigwowce, klony, głogi i sosny. Na przykład świerk pochodził ze szkółki kontenerowej w Suwałkach, gdzie jest od ziarenka hodowany w małych kubeczkach, w specjalnej mieszance gleb. W szkółkach, jak mówiłem, drzewka są hodowane z ziarenek. Kiedy dorastają, rosną dość gęsto, więc trzeba je rozsadzać. Aby drzewa osiągnęły swoje docelowe rozmiary trzeba na to kilku lat. Na przykład świerk, żeby stał się taką wysoką bożonarodzeniową choinką, musi rosnąć 5-6 lat. Klon natomiast potrzebuje przestrzeni, ponieważ w tym drzewie głównie rozrasta się korona”.

Czy przy odbiorze drzewek mieszkańcy otrzymywali informację, gdzie należy je posadzić?

„To, gdzie drzewko zostanie posadzone, zadecydują sami ich odbiorcy. Może to być działka lub przydomowy ogródek. Dla nas ważne jest, że nasze miasto wzbogaci się o 3,5 tysiąca młodych drzewek, które za jakiś czas będą jego ozdobą”.

Mówi się, że parki, zieleńce czy ogródki, to zielone płuca miast. Produkują tlen i oczyszczają powietrze, przez co podnoszą jakość życia mieszkańców. Dlatego tego typu akcje sadzenia drzewek są bardzo cenne. To właśnie między innymi dzięki takim przedsięwzięciom kolejne pokolenia będą mogły oddychać czystym powietrzem.

Gruby Benek
Taekwondo