• 1
  • 2
środa, 06 październik 2021 15:32

Ulotki o migrantach w Augustowie. „Niezwłocznie poinformuj funkcjonariuszy”

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W ostatnim czasie mieszkańcy strefy objętej stanem wyjątkowym otrzymują ulotki dotyczące migrantów. Tak dzieje się również w Augustowie. Wiele osób zastanawia się, czy te wizytówki są prawdziwe i w jakim celu są kolportowane. Postanowiliśmy się tego dowiedzieć!

Jak się okazało, to Straż Graniczna rozdaje wyżej opisane ulotki. Funkcjonariusze prowadzą te działania na terenach objętych stanem wyjątkowym. To właśnie tamtejsi mieszkańcy otrzymują informacje dotyczące osób nielegalnie przekraczających granicę Polski.

W treści ulotki zawarty jest apel:

„Zauważyłeś/-aś osoby, których wygląd i zachowanie wskazuje, iż mogły nielegalnie przekroczyć granicę Polski niezwłocznie poinformuj funkcjonariuszy Straży Granicznej!!!”

Poniżej podane są również numery telefonów, pod które można takie zdarzenia zgłaszać.

Aby potwierdzić prawdziwość tej ulotki i sprawdzić, czy rzeczywiście jest rozpowszechniana przez Straż Graniczną, skontaktowaliśmy się z placówką SG w Augustowie. Tam otrzymaliśmy jedynie informację, że ulotka jest prawdziwa. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat postanowiliśmy porozmawiać z rzecznikiem prasowym Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, panią Katarzyną Zdanowicz.

„Wizytówki są jak najbardziej prawdziwe i powstały na zlecenie Białostockiego Oddziału Straży Granicznej, a następnie zostały rozesłane do wszystkich oddziałów w obrębie strefy objętej stanem wyjątkowym. Mieliśmy sygnały, że mieszkańcy chcą poinformować nas o przypadkach spotkania podejrzanych osób, jednak nie wiedzą gdzie mogą zadzwonić. W ulotce zapisane są więc trzy numery telefonów – w tym konkretnym przypadku do placówki SG w Augustowie, numer interwencyjny SG oraz numer alarmowy 112” – poinformowała nas pani rzecznik.

Spytaliśmy również w jaki sposób i przez kogo ulotki są dostarczane mieszkańcom.

„Ulotki przekazywane są przez funkcjonariuszy, którzy patrolują tereny objęte stanem wyjątkowym. Są one rozdawane podczas rutynowych kontroli i spotkań z mieszkańcami w obrębie tej strefy. Właściwie cały czas współpracujemy z mieszkańcami i dzięki nim łatwiej jest nam zidentyfikować nielegalnych imigrantów. Ostatnia akcja w gminie Michałowo, podczas której wyciągnęliśmy z bagien osiem osób, również odbyła się dzięki informacji uzyskanej od mieszkańców. Ulotki, które dotarły do ludzi, z pewnością ułatwią im kontakt z najbliższą placówką Straży Granicznej” – mówi pani rzecznik.

Gruby Benek
Taekwondo