• 1
  • 2
poniedziałek, 11 październik 2021 15:19

Izba pamięci w augustowskiej „Czwórce”

Napisała
SP nr 4 w Augustowie SP nr 4 w Augustowie

W augustowskiej Szkole Podstawowej nr 4 ma powstać izba pamięci. Co to takiego i w jakim celu będzie stworzona? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć.

Tworzenie izb pamięci jest w naszym kraju dość powszechne. Jest to rodzaj placówki muzealnej, upamiętniającej jakąś ważną dla środowiska osobę, miejsce lub wydarzenie historyczne. Zbieranie dokumentów, eksponatów, zdjęć czy filmów i umieszczanie ich w jednym miejscu, w izbie pamięci, pozwala na to, aby na zawsze zachować to, co jest dla środowiska ważne. W takich miejscach kolejne pokolenia mogą czerpać wiadomości o naszej historii.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Augustowie postanowiła stworzyć taką właśnie izbę pamięci.

„Drodzy Rodzice, Babcie i Dziadkowie, Prababcie i Pradziadkowie naszych Uczniów oraz Kochani Absolwenci Czwórki! Pomóżcie nam stworzyć ciekawą izbę pamięci poświęconą historii naszej szkoły. Przeszukajcie strychy i piwnice, przetrząśnijcie szuflady. Może kryją się tam jeszcze szkolne fartuszki z białymi kołnierzykami, wystane w kolejkach tornistry i piórniki. Może zachowały się Wasze szkolne zeszyty. Może znajdzie się gdzieś odpruta od rękawa fartuszka szkolna tarcza z nazwą naszej szkoły. A może zachowały się zdjęcia ze szkolnych lat spędzonych w Czwórce.

Podzielcie się z nami, niech Wasze dzieci, wnuki i prawnuki, Wasi następcy w szkolnych murach zobaczą jak to było kiedyś.

Wszystkie odnalezione skarby można przynieść do szkolnej biblioteki lub do sekretariatu. Chętnie też odbierzemy je wprost z Waszych domów w Augustowie albo omówimy sprawę wysyłki spoza Augustowa.

Liczymy na Was!

Wszelkich informacji udziela pani bibliotekarka Monika Rowińska. Telefon do szkoły: 87 643 22 29. E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – z taką właśnie prośbą wyszła augustowska placówka.

Więcej o całym przedsięwzięciu opowiedziała nam bibliotekarka pracująca w Szkole Podstawowej nr 4, pani Monika Rowińska, która koordynuje powstanie projektu.

„Pomysłodawcą powstania izby pamięci w naszej szkole jest pani dyrektor Anna Karpińska. W nowo wybudowanej części szkoły znajduje się puste pomieszczenie o wymiarach 34 metry kwadratowe i tam właśnie chcemy utworzyć izbę pamięci. Nie będzie to miejsce poświęcone patronowi szkoły lecz historii tej placówki. Dlatego zwracamy się do naszych absolwentów z dawnych lat – pradziadków, dziadków i rodziców naszych uczniów – aby poszukali w swoich domowych, może trochę zapomnianych pamiątkach, rzeczy, które w jakiś sposób łączą się z historią naszej szkoły. Mogą to być np. tarcze szkolne, fartuszki, drewniane piórniki czy stare zeszyty. Zapraszam do wspólnego tworzenia naszej izby pamięci. W 1991 roku w archiwum szkolnym wybuchł pożar i spłonęły wszystkie kroniki, które były cennym źródłem naszej historii. Dlatego każda pomoc będzie dla nas cenna” – informuje nasza rozmówczyni.

Spytaliśmy, jakie kroki do tej pory podjęła szkoła, aby urzeczywistnić pomysł utworzenia izby pamięci.

„W czasopiśmie „Nasz głos”, które dawniej się ukazywało, znaleźliśmy informacje o tym, jakie były początki szkoły. Wysłałam też prośbę do naszych absolwentów, aby kontaktowali się z nami. Poprosiłam także byłych nauczycieli, aby podzielili się z nami swoimi wspomnieniami. Mamy już kilka rzeczy nadesłanych przez absolwentów, ale jest ich na razie bardzo mało. Chcemy, aby ta izba łączyła w sobie rzeczy z dawnych lat, ale jednocześnie była nowoczesna. Mam na myśli nie tylko stare zdjęcia, ale również wspomnienia w postaci nagrań. Chcemy stworzyć archiwum historii mówionej. Mamy już nadesłane zdjęcia w postaci cyfrowej, które nadeszły do nas z Anglii, Niemiec i Australii. Nawiązał z nami kontakt jeden z absolwentów szkoły, pan Radosław Bućko, który jest grafikiem komputerowym, tworzącym różnego rodzaju wizualizacje dla firm. Dla nas również stworzy wizualizacje powstającej izby pamięci. Wkrótce będziemy rozsyłać pisma do różnych fundacji, które być może wesprą nasza inicjatywę” – mówi pani Rowińska.

Popieramy pomysł społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie, wierząc jednocześnie, że dzięki temu jakiś fragment historii, cytując klasyka, będzie można „ocalić od zapomnienia”.

Gruby Benek
Taekwondo