Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 18 październik 2021 13:00

Nowe tablice trwania życia - ZUS przypomina dla kogo

Napisane przez KK
ZUS ZUS

Do ZUS wciąż jeszcze przychodzą klienci z zapytaniem, czy mogą złożyć wniosek o przeliczenie swojego świadczenia w związku z nowymi, korzystniejszymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Przypomnijmy, kto może skorzystać z przeliczenia emerytury z zastosowaniem tych tablic.

- Aktualne tablice dalszego trwania życia są korzystniejsze, bo nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich grupach wiekowych. Dlatego wielu seniorów pyta jeszcze, czy aby na pewno nie mogą złożyć wniosku o przeliczenie swojego świadczenia z zastosowaniem nowych tablic - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Obecne tablice średniego dalszego trwania życia możemy zastosować dla osób urodzonych po 1948 r., które w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. osiągną wiek emerytalny i udowodnią jakikolwiek okres ubezpieczenia. Z obliczenia emerytury według nowych tablic mogą skorzystać również osoby, które pomimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły emeryturę na później, pod warunkiem, że zakończą zatrudnienie  i złożą wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia do 31 marca 2022 r.

- Z nowych tablic mogą również skorzystać emeryci z tzw. nowego systemu, którzy dorabiają do swoich świadczeń i podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile złożą wniosek o doliczenie składek do 31 marca 2022 r. – dodaje rzeczniczka.

Wniosek o przeliczenie emerytury z zastosowaniem nowych tablic mogą złożyć także osoby, które prawo do nowej emerytury miały już ustalone, ale wypłata świadczenia była zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy. Ważne, aby zakończyć zatrudnienie i złożyć wniosek o podjęcie wypłaty emerytury  do 31 marca 2022 r.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego