Wydrukuj tę stronę
środa, 20 październik 2021 15:00

Miasto przebudowało Dom Kultury. Otwarcie 28 października

Napisane przez RED
UM Augustów UM Augustów

Dobiegła końca inwestycja, o którą mieszkańcy zabiegali latami. Mowa o przebudowie Miejskiego Domu Kultury przy Rynku Zygmunta Augusta. Miasto Augustów dokonało gruntownego remontu, który zmienił oblicze budynku i stworzył nowe warunki działania.

Pozyskanie 4,7 miliona złotych na remont Miejskiego Domu Kultury było jednym z pierwszych sukcesów Burmistrza Karolczuka po objęciu urzędu. Lada moment przekonamy się, jaki efekt przyniosła pozyskana kwota i przeprowadzona modernizacja, która w sumie kosztowała niemal 7 milionów złotych. To największa inwestycja Augustowa w kulturę od kilkudziesięciu lat. Ostatni remont w MDK miał miejsce w 2013 roku, ale jego skali nie da się porównać do dzisiejszej gruntownej przebudowy.

O potrzebie remontu, czy nawet gruntownej przebudowy Domu Kultury mówiło się w mieście od lat. Kolejni kandydaci na urząd burmistrza zapewniali o swojej wrażliwości, a potem jako burmistrzowie nie znajdowali na to pieniędzy. Wiadomo wszak nie od dziś, że na kulturze wszyscy woleli raczej oszczędzać. Z reguły kończyło się na obietnicach i żalu z powodu niemożności ich dotrzymania. W ostatniej kampanii wyborczej również padły obietnice. Mirosław Karolczuk, jako kandydat w wyborach zapewniał, że jedną z jego ambicji jest doprowadzenie do remontu Miejskiego Domu Kultury i pozyskanie na to funduszy. Jako źródło finansowania wskazywał fundusze rewitalizacyjne i powoływał się na Gminny Program Rewitalizacji, którego powstawanie nadzorował. Obietnica brzmiała pięknie i przekonująco, a część mieszkańców związanych z kulturą uwierzyła, że oto wreszcie jest kandydat, który uniesie skutecznie temat odkładany od lat. I tak się stało.

Faktem stało się nie tylko pozyskanie blisko 5 milionów funduszy zewnętrznych, ale też przeprowadzenie remontu, który obserwowaliśmy przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Jak wyjaśnia nam Kierownik Wydziału Inwestycji Magdalena Sokołowska, przebudowa nie była łatwym zadaniem:

- Przebudowa zabytkowego budynku była skomplikowana. Musieliśmy zmienić sposób fundamentowania podpiwniczenia, kiedy okazało się, że sąsiedni budynek nie posiada oddzielnej, pełnej ściany zewnętrznej, a jego strop i dach opierały się na ścianie MDK przeznaczonej do rozbiórki. Zmiana była bardzo trudna technologicznie, gdyż nie mogliśmy naruszyć scalonej konstrukcji sąsiedniego budynku. Zabezpieczyliśmy ją poprzez wykonanie wierconych pali z oczepem żelbetowym, który wiązał ich głowice. Wykonaliśmy potężne - 12 metrowe rdzenie, czyli elementy konstrukcji nośnej przechodzące przez stropy.

Inwestycję rozpoczęto na początku 2020 roku. Zaraz potem wybuchła epidemia i termin zakończenia stanął pod dużym znakiem zapytania. Finalnie budowę zakończono zgodnie z planem, a dziś Miejski Dom Kultury szykuje się do oficjalnego otwarcia, które zaplanowano na 28 października. Poinformowali o tym na konferencji prasowej Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk oraz Dyrektor APK Anna Jastrzębska. Jak powiedział Burmistrz, to wielki dzień w życiu miasta:

- Inwestycje w kulturę, to inwestycje, z których jako społeczność możemy być szczególnie dumni. Pokazują one, że nasze potrzeby i możliwości dotykają również tej sfery, która często była traktowana po macoszemu. Jestem dumny ze zrealizowania swojej obietnicy. Nowy Dom Kultury to nowe warunki dla rozwoju mieszkańców. To nowe warunki dla działania naszych kół zainteresowań, ognisk muzycznych, czy naszego miejskiego Teatru Pneumatycznego. To również piękna kameralna sala teatralna, w której spotkamy się nie raz na wydarzeniach kulturalnych. Nasz Dom Kultury wreszcie wygląda tak, jak sobie wymarzyliśmy.

Zbliżającym otwarciem wyremontowanej siedziby cieszy się także Dyrektor Anna Jastrzębska, która zaprosiła mieszkańców na szereg wydarzeń kulturalnych zorganizowanych z tej okazji:

- To zdecydowanie największa i najważniejsza inwestycja od lat w dziedzinie kultury. Od teraz pracujemy w całkiem nowych warunkach, ale z jednoczesnym zachowaniem historii i pozostawieniem Domu Kultury w samym sercu miasta - tuż przy Rynku Zygmunta Augusta. Z okazji powrotu do naszej nowo wyremontowanej siedziby serdecznie zapraszam wszystkich na szereg wydarzeń kulturalnych, które rozpoczną się już jutro i potrwają aż do 31 października. Przed nami różnego rodzaju spotkania literackie, koncerty, wernisaże. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny, ponieważ chcemy się z Państwem podzielić naszym świętem. Podczas najbliższych 12 dni będziemy z ogromną radością gościć mieszkańców Augustowa. Zapraszamy do nowego Domu Kultury!

Konferencja prasowa odbyła się przed budynkiem, który już z zewnątrz robi wrażenie. Zmieniło się całe jego otoczenie. W miejsce zaniedbanego i dziurawego podwórka pojawiły się chodniki i zieleń. Powstał też nowy budynek prywatnego inwestora, w którym działa między innymi hotel. Całość podwórka wygląda teraz schludnie i nowocześnie. Pozostaje poczekać na oficjalne otwarcie 28 października i zajrzeć do środka. Zapowiada się ciekawie.

Przebudowa Miejskiego Domu Kultury jest kolejną inwestycją zrealizowaną przez Miasto Augustów z wykorzystaniem środków zewnętrznych pozyskanych dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizacji. Nowy Dom Kultury dołącza, jako czwarty, do dużych projektów kubaturowych realizowanych w obecnej kadencji, obok Bazy Sportów Wodnych, przedszkola na Kopernika oraz budynku nowego ratusza na Młyńskiej 35.