• 1
  • 2
środa, 20 październik 2021 16:00

„Czarna Dama” w augustowskim kinie

Napisała
APK APK

W kinie „Iskra” w Augustowie odbędzie się premiera filmu „Czarna Dama”. Będzie to fascynująca podróż w czasie do przedwojennego Białegostoku i okazja do zagłębienia się w mroczniejsze karty historii stolicy województwa podlaskiego. Ten film to doskonały przykład tego, jak się robi pełnometrażowe kino na Podlasiu. Tego nie można przegapić!

Premiera „Czarnej Damy”, czyli podlaskiej historii kryminalnej, będzie miała miejsce dnia 25 października o godzinie 18:30 w augustowskim kinie „Iskra”. Seans organizowany jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Akcja filmu, który został wyreżyserowany przez Krzysztofa Szubzdę oraz Łukasza Seweryńskiego, rozgrywa się na terenach przedwojennego Podlasia. Historia opowiedziana w filmie jest oparta na autentycznych wydarzeniach tego okresu. Obraz (w całości zrealizowany przez podlaskich twórców) przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety – tytułowej Czarnej Damy.

W filmie wystąpiło wielu wspaniałych podlaskich aktorów, między innymi Ryszard Doliński, Krzysztof Zemła, Katarzyna Siergiej, Andrzej Beja-Zaborowski i Adam Woronowicz.

Poniżej krótki opis filmu.

„Iga (w tej roli Izabela Wilczewska), uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. Okazuje się jednak, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość”.

Aby dowiedzieć się nieco więcej na temat „Czarnej Damy” skontaktowaliśmy się z kierownikiem kina „Iskra”, panem Rafałem Grynaszem. Powiedział nam kilka słów na temat filmu i jego premiery w Augustowie.

„Premiera „Czarnej Damy” odbędzie się 25 października o godzinie 18:30 w naszym kinie. Bilety można nabywać w Miejskim Domu Kultury na Rynku Zygmunta Augusta. Film wyświetlony zostanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego” – informuje kierownik kina.

„Film został nakręcony w Białymstoku przez białostockich twórców. To historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, jednak osnuta nutką legendy. Postać niezwykłej kobiety i jej historii dodaje filmowi charakteru i tajemniczości. Rzecz dzieje się w Białymstoku, na styku różnych kultur. W tle dużo lokalnych smaczków, dużo Podlasia. Film jest atrakcyjny, z ciekawą obsadą aktorską” – opowiada nasz rozmówca.

„Ponieważ film wyświetlany będzie w ramach DKF, po premierze odbędzie się spotkanie z reżyserem – Łukaszem Seweryńskim, oraz z jednym z aktorów – Mariuszem Orzełkiem. Widzowie będą mieli możliwość zadania pytań, w jaki sposób można zrobić dobry film w Białymstoku, z rodzimymi twórcami i podlaskimi aktorami” – mówi pan Rafał Grynasz.

Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły czarno-biały film w stylu Noir!

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 15 zł

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59, lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w kinie „Iskra”.

Gruby Benek