• 1
  • 2
piątek, 22 październik 2021 16:19

Emerytury tylko na konto w banku?

Napisane przez KK
pixabay.com pixabay.com

Wielu seniorów zastanawia się, co daje konto bankowe. Ich obawy często dotyczą powierzenia swoich pieniądze bankowi, a niektórzy sądzą, że to zbyt skomplikowane. Tak naprawdę pieniądze w banku są bardzo bezpieczne, a korzystanie z konta jest całkiem proste. Dodatkowo można uniknąć wielu zagrożeń.

ZUS przekazuje już 80 proc. świadczeń na rachunki osobiste. Dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał tylko co drugi emeryt. Obecnie w województwie podlaskim z 156 tys. wypłacanych świadczeń emerytalnych tylko 13 tys. przynosi do domu listonosz.

- Konto w banku daje każdej osobie nieograniczony dostęp do pieniędzy przez całą dobę. Może być na nie przekazywana również emeryturę. Trafi ona na konto zawsze w terminie, a emeryt nie będzie musiał czekać na listonosza. Gdy będzie potrzebować gotówki, zawsze może ją wypłacić w bankomacie albo w banku. Dodatkową korzyścią jest możliwość  opłacania rachunków i robienia zakupów przez internet, a także płacenia kartą w sklepie. Tym sposobem można uniknąć oszustów i złodziei - informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Gotówka w domu to doskonała pokusa do kradzieży lub wyłudzeń, np. metodą „na wnuczka”. Celem oszustów niestety najczęściej są właśnie seniorzy. Dlatego konto w banku zapewnia komfort i bezpieczeństwo. I to nie tylko finansowe, ponieważ dodatkowo chronimy nasze zdrowie w czasie pandemii. Jeśli emeryt ma konto w banku, wiele spraw załatwi  bez wychodzenia z domu – dzięki temu uniknie osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania emerytury lub robienia opłat na poczcie. Jednym słowem świadczenie na koncie to bezpieczeństwo – jest szybko, wygodnie, a obsługa takiego konta jest bardzo prosta.

Osoby, które jeszcze nie mają konta w żadnym banku, mogą założyć podstawowy rachunek płatniczy (PRP). Tę usługę proponuje już wiele banków. PRP banki prowadzą bezpłatnie, tzn. nie zapłacimy za:

• otwarcie oraz prowadzenie takiego rachunku,
• kartę płatniczą i jej obsługę,
• operacje w bankomatach i wpłatomatach banku, który prowadzi rachunek (bez względu na liczbę transakcji),
• 5 transakcji płatniczych zleconych w miesiącu (zleceń stałych, przelewów, poleceń zapłaty),
• 5 wypłat gotówki z bankomatów obcego dostawcy (czyli innego banku lub sieci).

- Aby otrzymywać świadczenia z ZUS na swoje konto bankowe, należy złożyć w Zakładzie  odpowiedni dokument – jest to wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (EZP). Można to zrobić osobiście w każdej placówce, gdzie możemy skorzystać z pomocy pracowników. Można też wypełnić wniosek w domu i wysłać go pocztą. Kolejna możliwość to wypełnienie druku i wysłanie go przez internet na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Instrukcja, jak złożyć wniosek, znajduje się na stronie zus.pl w zakładce „Bezpieczny senior” - wyjaśnia rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Gruby Benek