• 1
  • 2
poniedziałek, 25 październik 2021 16:00

Darmowe jedzenie… za zaszczepienie!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Wczoraj (24 października) w Nowince niedaleko Augustowa odbył się piknik rodzinny „Święto ziemniaka”. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, między innymi darmowy obiad za… przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi! Kto skorzystał?

W minioną niedzielę (24 października) w Nowince na placu obok Ośrodka Kultury odbył się piknik rodzinny „Święto Ziemniaka”. Były gry, animacje dla dzieci, konkursy, ognisko oraz degustacja potraw przygotowanych przez tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie umilił również koncert zespołu Two Hearts.

Organizatorzy pikniku przygotowali dla uczestników również dość niezwykłą niespodziankę – każdy, kto podczas trwania wydarzenia zaszczepił się przeciwko koronawirusowi (do wyboru były preparaty firmy Pfizer lub Johnson&Jonhons) otrzymał darmowy obiad! Można było przyjąć pierwszą, drugą lub nawet trzecią dawkę – nie miało to znaczenia. Ważne, aby szczepienie doszło do skutku, a wtedy można było najeść się całkiem gratis. Ile osób skorzystało z tej okazji?

„W niedzielę w Nowince zorganizowaliśmy piknik rodzinny, którego celem było zachęcenie mieszkańców do szczepień. „Szczepienie za darmowy obiad” – to było nasze hasło w ramach „Święta ziemniaka”. Wszystkie potrawy związane były z wykorzystaniem ziemniaków, pojawiły się więc kartacze, kluski ziemniaczane, babka ziemniaczana i inne. Potrawy przygotowało nasze Koło Gospodyń Wiejskich” – informuje pani Teresa Strękowska, wójt gminy Nowinka.

„Jestem bardzo zadowolona z frekwencji. Ludzie cieszyli się, że piknik odbył się w niedzielę, ponieważ w tygodniu pracują i nie mają czasu pójść na szczepienie. Od godziny 13:00 do godziny 17:00 zaszczepiło się 38 osób – zarówno z Nowinki, jak i z okolic. Przedział wiekowy był duży, ponieważ szczepiły się osoby od 18 roku życia aż do wieku podeszłego” – przekazała nasza rozmówczyni.

„Dlaczego ludzie niechętnie się szczepią? Podpytywałam o to i mieszkańcy mówili, że stopniowo musieli dojrzeć do tej decyzji i teraz świadomie poddają się szczepieniu. Podczas naszego pikniku można było wybrać jednodawkową szczepionkę Johnsn& Johnson lub Pfizer – pierwszą, drugą lub trzecią dawkę” – mówi pani Teresa Strękowska.

Skąd pomysł rozdawania jedzenia za przyjęcie szczepienia? Otóż w gminie Nowinka zaszczepiło się jedynie 36,7 procent mieszkańców, a w związku z tym gmina znajduje się na trzecim miejscu na liście…, ale patrząc od końca. Jeszcze mniej zaszczepionych jest tylko w gminie Augustów oraz w gminie Bargłów Kościelny.

„W Nowince jest około 2900 mieszkańców i obecnie zaszczepionych mamy 36,7 procent. Myślę, że może przed świętami zorganizujemy jeszcze choinkowe spotkanie mieszkańców, gdzie również można będzie się zaszczepić” – podsumowuje pani wójt.

Gruby Benek