Wydrukuj tę stronę
środa, 27 październik 2021 15:28

Krzysztof Czyżewski gościem Kawiarenki Literackiej

Napisane przez AM
MBP Augustów MBP Augustów

21 października 2021 r. gościem Kawiarenki Literackiej, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, był Krzysztof Czyżewski. Praktyk idei, pisarz, tłumacz, wydawca, reżyser, współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka ”Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Po spotkaniu odbył się V Konkurs Jednego Wiersza, którego laureatami zostali: Zofia Piłasiewicz i Juliusz Batura.

W rozmowie z Janiną Osewską, gospodynią wieczoru opowiadał między innymi o „praktykowaniu idei”, o pracy Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Publiczność wysłuchała też krótkich utworów poetyckich nawiązujących do tradycji haiku zebranych w tomach poetyckich „Żegaryszki” i „Żegaryszki II” autorstwa Krzysztofa Czyżewskiego. Na zakończenie gość odpowiadał na liczne pytania publiczności oraz składał autografy.

W dotychczasowym dorobku pisarskim Krzysztofa Czyżewskiego są następujące książki: „Ścieżka pogranicza” (2001 r.), zbiór esejów „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza” (2008r.), „Miłosz. Tkanka łączna” (2014), „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” (2017 r.) oraz tomy poetyckie „Żegaryszki” (2018) z Nagrodą im. Wiesława Kazaneckiego oraz Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsza Książka Roku i „Żegaryszki II”. Ponadto jest on współautorem i redaktorem książek: „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” (2012), „Miłosz – Dialog – Pogranicze” (2012) oraz „Podlasie. Pamięć – Tożsamość – Rozwój” (2014), „Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego” (2016), „Mesjasz z rodu Efraima” ( tłumaczenie, 2017), „W stronę Xenopolis” (2019, Nagroda Ambasadora Nowej Europy).

Krzysztof Czyżewski za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Ostatnio otrzymał Nagrodą Obojga Narodów przyznaną przez parlamenty Litwy i Polski.

Jest on inicjatorem programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykłada na wielu uniwersytetach w Europie i USA, a obecnie na Uniwersytecie Bolońskim. Na co dzień pracuje w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", którego jest dyrektorem.

Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez Fundację Słowo i Obraz, Księgarnie AKME oraz Krzysztofa Czyżewskiego.

Źródło: MBP Augustów