Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 listopad 2021 15:27

Kwesta na augustowskim cmentarzu – zebrano niebagatelną kwotę!

Napisała
fot. nadesłane fot. nadesłane

Jak każdego roku, na cmentarzach w całej Polsce odbyły się charytatywne kwesty. Zebrane środki przeznaczane są głównie na renowację starych, zaniedbanych pomników, historycznie lub emocjonalnie ważnych dla danego regionu. Pierwszego listopada, podczas Święta Zmarłych, wolontariusze zjawili się również na augustowskim cmentarzu. Ile udało się zebrać? Podsumowujemy kwestę!

Na ten temat rozmawialiśmy z dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie, panią Barbarą Koronkiewicz, która po raz trzynasty była organizatorem kwesty.

Jak przebiegła tegoroczna kwesta? Czy „13” okazała się szczęśliwa? Jak hojne były osoby odwiedzające groby swoich bliskich?

„Można powiedzieć, że „13” była szczęśliwa. Zebraliśmy 13.767,23 złotych, 20 dolarów i 25 centów i 6 euro. Zdarzyły się także takie waluty jak korona islandzka, szylingi, jakieś monety arabskie, a także srebrny pierścionek. Jako ciekawostkę powiem, że pierścionek znajdujemy w puszce co roku. Oczywiście nie spieniężamy pierścionka, ani drobnych egzotycznych monet. Wymieniamy tylko euro i dolary”.

Kto razem z II LO jest współorganizatorem kwesty? Ilu wolontariuszy wzięło udział w zbiórce datków?

„Nasza szkoła jest głównym organizatorem kwesty, ale współdziałamy z parafią Najświętszego Serca Jezusowego oraz Klubem Historycznym im. Armii Krajowej. W tegorocznej kweście wzięło udział około 30 wolontariuszy, w większości uczniów naszej szkoły. Po skutkach ubiegłorocznej pandemii obecnie ludzie bardziej się otworzyli. Kwestowali także augustowianie. Z dużym zaangażowaniem datki zbierał sołtys ze wsi Białobrzegi, Bartosz Cichy, za co bardzo mu dziękujemy. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, którzy z pasją i wrodzonym sobie wdziękiem uczestniczyli w kweście”.

Kwota zebrana podczas Święta Zmarłych świadczy o tym, że ludzie byli dość hojni. Czy to starsi ludzie wrzucali do puszek większe kwoty, czy raczej młodzi?

„Wiek nie odgrywał tutaj żadnej roli. Wszyscy chętnie wrzucali pieniądze, a były to banknoty 10-, 20-, 50-, a nawet 100-złotowe. Zdecydowanie przeważały jednak banknoty 10-złotowe. Kwesta jest wpisana w pamięć wielu ludzi i chociaż odwiedzając groby, nie muszą mieć ze sobą pieniędzy, to to przygotowane 10 złotych świadczy o tym, że chcą wrzucić je do puszki wolontariusza. Za takie gesty bardzo wszystkim dziękujemy”.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane w tym roku?

„Z corocznych datków odnawianych jest kilka kolejnych grobów czy krzyży. Sukcesywnie będą restaurowane te najstarsze. Pani Maria Kisielewska, nauczycielka, pomysłodawczyni organizowania kwest, ma już pewne pomysły na spożytkowanie zebranych środków. Myślę, że zostaną one przeznaczone na renowację starych grobów, pomników i pojedynczych krzyży, zwłaszcza krzyży żeliwnych z huty sztabińskiej”.

Pandemia trwa. Czy pani dyrektor nie obawia się, że po kwestowaniu, gdzie wielu ludzi miało ze sobą bliski kontakt, mogą pojawić się zachorowania na Covid? Czy uczniowie się szczepią?

„Myślę, że nie powinno nic takiego się wydarzyć, ponieważ jednak na świeżym powietrzu ten dystans był zachowywany. Poza tym wszyscy uczniowie są dziś w szkole, nie chorują, uczymy się całkowicie stacjonarnie. We wrześniu w szkole mieliśmy zaszczepionych 37 procent uczniów, w połowie października 43 procent. Czyli widać postęp, więc mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze”.

Podziwiamy inicjatywę II LO i wpajanie młodym ludziom szacunku dla kultury i tradycji historycznej.

Przypomnijmy, że przez ostatnie 12 lat podczas augustowskich kwest udało się zebrać około 110 tysięcy złotych. Najwięcej zebrano w roku 2019, a było to prawie 18,5 tysiąca złotych. W roku ubiegłym, z powodu trwającej pandemii i związanej z tym zbiórki przez Internet, zebrano niecałe 3 tysiące złotych. Dzięki datkom udało się odnowić już ponad 50 nagrobków oraz krzyży, utworzyć trzy lapidaria, a także odrestaurować kwaterę obrońców ojczyzny.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z tegorocznej kwesty. Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów pani Barbary Koronkiewicz (dyrektor II LO w Augustowie) oraz pani Marii Kisielewskiej (inicjatorski i głównej siły napędowej kwesty).