Wydrukuj tę stronę
piątek, 05 listopad 2021 16:02

Budowa kładki pieszo-rowerowej nad Nettą – czy tym razem się uda?

Napisała
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Janusz Szczepański

Kładka pieszo-rowerowa nad rzeką Nettą w Augustowie miała powstać kilka lat temu. Nie doszło to do skutku, ale władze miasta nie porzuciły tego pomysłu. Zrobiono drugie podejście do realizacji przedsięwzięcia. Czy tym razem się uda?

W 2016 roku w został ogłoszony konkurs architektoniczny na wykonanie projektu kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Przedsięwzięcie nie powiodło się – konkurs nie został rozstrzygnięty. Jednak zamysł upiększenia w ten sposób miasta i rzeki nie został odłożony do lamusa – niedawno sięgnięto po niego ponownie. Władze Augustowa ogłosiły konkurs na projekt tego obiektu.

Zastępca burmistrza miasta, pan Filip Chodkiewicz, przybliżył nam temat dotyczący planów budowy kładki.

Dlaczego kilka lat temu nie udało się zrealizować pomysłu budowy kładki nad Nettą? Pomysł wydawał się doskonały.

„Rzeczywiście, konkurs nie został rozstrzygnięty. Trzeba było zmienić plany, obniżyć wysokość kładki, ponieważ ówczesny plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszczał budowy mostu zbyt wysoko nad powierzchnią rzeki. Zakłócałoby to przestrzeń środowiska naturalnego tego miejsca. Obecnie ponownie władze miasta ogłosiły konkurs na projekt tego obiektu, a dla projektanta, który konkurs wygra, przeznaczona jest nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych. W konkursie mogą brać udział projektanci z Polski, Europy i całego świata. Myślę, że projektanci powinni chętnie przystąpić do konkursu, ponieważ wygrana przysporzy im sławy i wielu nowych propozycji biznesowych”.

Kwoty, jakie mają być przeznaczone na tę inwestycję, są bardzo wysokie: milion złotych na dokumentację techniczną i nawet do pięćdziesięciu milionów na budowę kładki. Proszę powiedzieć, jak będzie wyglądała ta kładka i jakie będzie miała znaczenie dla Augustowa, dla mieszkańców i dla turystów?

„To nie będzie jakaś zwykła kładka przerzucona nad rzeką. To będzie atrakcja sama w sobie. Będzie zbudowana wieża widokowa i trybuny, gdzie mieszkańcy będą mogli odpoczywać po pracy, podziwiając piękną przyrodę oraz zachody słońca nad Nettą. Trybuny będą znajdowały się nad trzcinowiskami i starorzeczem. Chcemy, aby zejście z kładki było od strony plaży Bielnik oraz w kierunku PTTK. Wyobrażam sobie, że jeżeli zostanie stworzona fajna koncepcja, to miejsce to będzie po prostu piękne. Aby mogła powstać ta kładka, oczywistym jest, że będą potrzebne duże fundusze i tutaj liczymy na fundusze zewnętrzne, o które będziemy zabiegać. Myślę. że jest to możliwe, ponieważ wcześniej na Lipowiec otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych na budowę stadionu i sal gimnastycznych z Polskiego Ładu, więc zobaczymy, co będzie dostępne przy realizacji budowy tej całkowicie nowej przestrzeni rekreacyjnej”.

Jak długo potrwa konkurs na projekt architektoniczny kładki pieszo-rowerowej? Kiedy zostanie wyłoniony zwycięzca?

„Konkurs trwa 120 dni od chwili jego ogłoszenia. Myślę, że jeśli wszystko będzie przebiegać bez zakłóceń, rozstrzygnięcie nastąpi w lutym – marcu. Specjalnie powołana do tego celu komisja dokona analizy nadesłanych prac, ich konstrukcji i oceny wyglądu obiektu. Spodziewamy się bardzo ciekawych koncepcji. Dodam jeszcze, że projekt „Baza sportów wodnych” w europejskim finale to była najwyższa półka, jeśli chodzi o architekturę, więc i w tym przypadku również spodziewamy się podobnego poziomu. Zwycięzcy najlepszej pracy zostaną zaproszeni do wykonania projektu kładki. Potrwa to z pewnością kilkanaście miesięcy. Jak długo ostatecznie będzie trwała realizacja budowy? Będzie to zależało od możliwości finansowych i oczywiście środków zewnętrznych”.

Jeśli tym razem realizacja obiektu dojdzie do skutku, z pewnością stanie się on kolejną perełką Augustowa.