Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 listopad 2021 14:51

Panowie, zapuśćcie wąsa w listopadzie!

Napisała
Ludzie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com Ludzie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com

Listopad jest międzynarodowym miesiącem walki z męskim rakiem, dlatego, jak co roku, Białostockie Centrum Onkologii po raz kolejny zorganizowało akcję Movember. Panowie – w tym miesiącu modny jest wąsik!

Akcja Movember, która nieprzypadkowo przypada w listopadzie, czyli w miesiącu świadomości męskich nowotworów, ma na celu zachęcenie panów do wykonywania badań profilaktycznych. Symbolem akcji są wąsy, dlatego co roku o tej porze u mężczyzn, w ramach Movember, na całym świecie pojawia się właśnie ta ozdoba twarzy. Jest to sposób na nagłośnienie tematu chorujących na nowotwory jąder i prostaty.

Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest bowiem właśnie rak gruczołu krokowego. W Polsce nowotwór ten wykrywany jest coraz częściej, w przeciwieństwie do innych krajów w Unii Europejskiej. Tylko w tym roku w Białostockim Centrum Onkologii wykonano już około stu operacji tego raka.

Na bezpłatne badania profilaktyczne można zgłaszać się od czwartku (4 listopada) pod numerem telefonu 85 66 46 888. Liczba miejsc jest ograniczona!

- Na badanie z krwi - PSA, kreatynina, kwas moczowy (pod kątem raka prostaty) mogą zgłaszać się panowie po 45 roku życia.

- Na USG jąder (pod kątem raka jąder) mogą zgłaszać się mężczyźni od 18 do 44 roku życia.

W Augustowie akcję Movember wspierają panie ze Stowarzyszenia Pozytywka, które swojej różowej wstążce na Rynku Zygmunta Augusta doprawiły wąsy!

Panowie, dbanie o zdrowie to nie wstyd! To powód do dumy! Zbadajcie się i bądźcie częścią akcji i tradycji listopadowego zapuszczenia wąsów! Dbajcie o profilaktykę, bo zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć!