• 1
  • 2
poniedziałek, 08 listopad 2021 15:16

W Augustowie powstaje wielki obiekt sztuki! [ZDJĘCIA]

Napisane przez GZ
Milena Tomkiewicz, Paweł Mikucki Milena Tomkiewicz, Paweł Mikucki

W Augustowie powstaje wielki obiekt sztuki, piękna i tajemnicza rzeźba w technice kowalskiej projektu i wykonania lokalnego kowala artysty i rzemieślnika, Pawła Mikuckiego.

Od początku roku, w prywatnej pracowni augustowskiego artysty, prace nad rzeźbą przeplatają się ze spotkaniami o sztuce, herbatkami wokół interpretacji sztuki w przestrzeni publicznej i wpływu natury na sztukę oraz warsztatami kowalskimi, na które latem przyjechały osoby z różnych części kraju i świata. Wśród żywego ognia, surowych dźwięków młotów i gięcia metalu powstaje wysoka na ponad trzy metry rzeźba - półotwarta brama, swoiste wrota zdobione ornamentami roślinnymi, organicznie przypominającymi liście, kwiaty, pióra, pnącza.

"Jako ludzie jesteśmy oderwani od naszej matki, dlatego brama będzie otwarta, bo matka zawsze czeka z otwartymi ramionami. Natura daje nam wszystko bezwarunkowo i w nadmiarze. Forma rzeźby ma posłużyć przekształceniu myślenia, postrzegania jej i nas samych. Zakłada wykroczenie poza ramy naszego zgubnego, niepohamowanego apetytu i docenienie cudów, jakimi natura nas obdarowuje. Największym z nich, wyrażającym się w każdej, najdrobniejszej jej formie, jest życie. Wszyscy jesteśmy połączeni i potrzebujemy zacząć dostrzegać siebie inaczej. Zatracamy się i giniemy, nie żyjąc naprawdę, oddzieleni od jej i swoich źródeł. Przekroczenie tej bramy to wejście w głąb siebie, by zastanowić się, czy nasza kondycja człowieczeństwa nie ulega rozpadowi" - mówi autor.

Rzeźba stanie przy bulwarze nad jeziorem Necko na przełomie roku. Jest to projekt stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który powstaje przy wsparciu Urzędu Miasta Augustowa, Bractwa Bartnego, Lasów Państwowych, firmy Rozbud, restauracji Cynamonowa Jesień i przyjaciół autora.

Paweł Mikucki jest artystą rzeźbiarzem, absolwentem Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych kierunku Dóbr Kultury we Wrocławiu (www.pawelmikucki.com).

Postępy nad rzeźbą można śledzić w social mediach autora:
https://www.facebook.com/KowalstwoMikucki/
https://www.instagram.com/pawel_m_kowal/

MKiDN kolor
Tekst: G. Zaranna
Zdj.: Milena Tomkiewicz, Paweł Mikucki 

Gruby Benek