• 1
  • 2
wtorek, 09 listopad 2021 15:30

„Niepodległa do hymnu”, czyli obchody Święta Niepodległości w Augustowie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Święto Niepodległości zbliża się wielkimi krokami. Już za chwilę, jak co roku, wspólnie będziemy przeżywać kolejne obchody. Co władze miasta przygotowały dla augustowian na ten dzień? Opowiedział nam o tym zastępca burmistrza.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Nie wdając się zbytnio w szczegóły historyczne, bo droga do tego momentu była bardzo trudna i długa, trzeba stwierdzić, że stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności polskiego społeczeństwa, które w tym trudnym okresie niewoli, prezentowało ogromne przywiązanie do kultury narodowej i języka ojczystego – języka polskiego. Mimo długotrwałej niewoli i wielu represji, jakim Polacy byli przez ten czas poddawani, nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Rozwijano różnego rodzaju formy kształcenia wśród chłopów i robotników, aby wzmacniać świadomość narodową, bronić języka polskiego w szkolnictwie. Tak więc, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość, a jako datę obchodzenia tego święta przyjęto dzień 11 listopada.

Corocznie we wszystkich miastach, wsiach i miasteczkach, w każdej części naszego kraju, na swój regionalny sposób świętowana jest rocznica tego ważnego wydarzenia historycznego. Jednak wszystkie miejsca w Polsce, bez wyjątku, 11 listopada łączy wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Zaczyna się o 12:00 – śpiewają dzieci, uczniowie, studenci, pracownicy zakładów i instytucji, politycy i przechodnie na ulicy, a także ludzie zgromadzeni na uroczystościach w swoich miejscowościach. Mazurek Dąbrowskiego łączy wtedy wszystkich Polaków!

Jak w tym roku będą przebiegały uroczystości w Augustowie? Czy przygotowano dla mieszkańców jakieś nowe atrakcje? Wprawdzie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego zamieszczony jest program obchodów Święta Niepodległości, ale postanowiliśmy zwrócić się do zastępcy burmistrza, pana Filipa Chodkiewicza, i poprosić o rozwinięcie poszczególnych punktów programu.

„103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, jak co roku, będziemy uroczyście obchodzić w naszym mieście. Na Rynku Zygmunta Augusta zgromadzą się poczty sztandarowe szkół, różnych instytucji i zakładów pracy, zagra orkiestra dęta. Punktualnie o godzinie 12:00 przyłączymy się do wszystkich Polaków śpiewających hymn narodowy. Uroczystość w naszym mieście jest otwarta dla wszystkich i każdy może wziąć w niej udział, zarówno mieszkańcy miasta, jak i przyjezdni z okolic Augustowa. Będzie również czas na przemówienia, więc jeśli ktoś z naszych gości, z władz miasta czy województwa, zechce zabrać głos, będzie mógł to zrobić” – informuje nasz rozmówca.

Czy przewidziane są jakieś atrakcje dla osób biorących udział w obchodach Święta Niepodległości?

„Nową atrakcją dla wszystkich ludzi jest I Bieg Niepodległości. Jak sama nazwa wskazuje, organizujemy go po raz pierwszy w naszym mieście i mam nadzieję, ze stanie się on tradycją. W biegu może uczestniczyć każdy, kto ma na to ochotę. Można biec, maszerować, iść spacerkiem – w zależności od kondycji i własnych predyspozycji. Każdy uczestnik otrzyma specjalnie na tę okazję zaprojektowany pamiątkowy medal. Mam nadzieję, że uczestnicy wykażą się pomysłowością i przygotują na tan bieg ciekawe stroje” – mówi zastępca burmistrza.

„Podczas uroczystości nie zabraknie również czegoś dla ducha. W nowej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się montaż słowno-muzyczny. Na tle muzyki Fryderyka Chopina będą recytowane wiersze Cypriana Kamila Norwida” – opowiada nasz rozmówca.

„Liczę na dużą frekwencje na uroczystości, ponieważ każdy znajdzie tam coś dla siebie. Chciałbym żeby obchody Święta Niepodległości w naszym mieście były coraz bardziej radosne. Chciałbym żeby to było święto radości i dumy” – mówi zastępca burmistrza miasta.

Gruby Benek