Wydrukuj tę stronę
wtorek, 09 listopad 2021 15:49

Woda na wagę złota w Nadleśnictwie Augustów

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Zachodzące wciąż zmiany klimatyczne na świecie oraz zmiany, które niosą za sobą poszczególne pory roku, doprowadziły do deficytów wody w ekosystemach leśnych. Dlatego Lasy Państwowe z powodzeniem realizują projekty w zakresie małej retencji. Nadleśnictwo Augustów również bierze udział w jednym z nich.

Najprościej mówiąc, mała retencja to lokalne gromadzenie wody w niewielkich zbiornikach i zatrzymanie jej w celu poprawy wilgotności obszarów leśnych, zapewnienia wody dla zwierząt, ptaków i owadów, zachowania odporności biologicznej drzew oraz przywrócenia obszarów podmokłych. W związku ze zmianami klimatycznymi każdy litr wody jest na wagę złota, dlatego wszyscy musimy dbać o racjonalne wykorzystywanie jej zasobów.

Nadleśnictwo Augustów również przyczynia się do rozwiązywania problemu, jakim jest deficyt wody, uczestnicząc w projekcie „Mała retencja nizinna”. Nadleśniczy Wojciech Szostak przybliżył nam istotę i znaczenie tego projektu dla środowiska leśnego.

„Lasy Państwowe przeprowadzają akcję w ramach projektu. W Nadleśnictwie Augustów również przystąpiliśmy do budowy zastawek w lesie. Zastawki te mają za zadanie spowolnienie odpływu wody. Budujemy dwa zbiorniki retencyjne. Jeden z nich będzie mieścił 3 tysiące metrów kwadratowych wody. Drugi będzie zbiornikiem rozpływowym, gdzie woda będzie magazynowana na terenach podmokłych, na obszarach bagiennych. Woda będzie kierowana na te obszary, aby jak najdłużej pozostawała w lesie, żeby z terenów leśnych nie odpływała do rzek. Zasoby wody są dziś coraz cenniejsze, dlatego musimy zatrzymywać ją w lasach. Ponadto może ona z powodzeniem służyć także rolnictwu” – mówi nadleśniczy.

Nasz rozmówca poinformował nas również o lokalizacji zbiorników oraz o tym, jakie materiały wykorzystywane są do wykonania urządzeń retencyjnych.

„W ramach małej retencji wykonywane są konstrukcje inżynieryjne, na które mamy już projekty. Prace są już zaawansowane. Są usypywane grodzie, montowane zastawki z drewna, wykorzystujemy również beton i kamienie. Część prac już wkrótce będziemy odbierali. Zbiorniki są w budowie i będą się znajdowały w okolicach Balinki. Prace zostaną ukończone przed zimą” – mówi pan Wojciech Szostak, nadleśniczy z Nadleśnictwa Augustów.