Wydrukuj tę stronę
środa, 10 listopad 2021 16:10

Droższe czynsze w Augustowie. Czy uderzą mieszkańców po kieszeniach?

Napisała

To już pewne – czynsze w augustowskich mieszkaniach komunalnych poszybują w górę. Pytanie tylko, jak bardzo i czy wzrost opłat był konieczny? Sprawdziliśmy to!

Mieszkania komunalne są własnością gminy. Takie lokale mogą otrzymać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Przyznanie mieszkania komunalnego traktowane jest jako forma pomocy socjalnej. Tego typu obiekty zajmowane są zwykle przez osoby niezaradne życiowo, których niestety nie stać na remonty. Niskie stawki za czynsz, jakie są przyjmowane przez gminy, często również nie pozwalają na utrzymanie tych mieszkań w dobrym stanie. Dlatego sukcesywnie gminy podwyższają opłaty czynszowe, które nie są zbyt obciążające dla budżetów mieszkańców, a gminom pozwalają na przeprowadzanie bieżących remontów.

W Augustowie również znajdują się budynki komunalne. Wielu z nich od dawna nie remontowano. Są to wstydliwe dla miasta sytuacje, jednak niskie opłaty czynszowe nie pozwalają na utrzymanie ich w należytym stanie. Uchwalony przez radę miejską w 2019 roku Wieloletni Plan Gospodarowania Zasobem Komunalnym nakłada na burmistrza obowiązek wydawania zarządzenia o waloryzacji opłat czynszowych za lokale komunalne. Oznacza to, że opłaty w takich lokalach będą regularnie rosły. Kolejna podwyżka została już zaplanowana. Czy nowe czynsze mocno uderzą po kieszeniach augustowian? Na ten temat wypowiedział się dla nas zastępca burmistrza, pan Filip Chodkiewicz.

„Mimo że wyższe stawki będą obowiązywały od maja przyszłego roku, pan burmistrz wydał już zarządzenie dotyczące podwyżek opłat za mieszkania komunalne. Sami lokatorzy proponowali, żeby nie dokonywać dużych podwyżek raz na kilka lat, lecz częściej, ale w mniejszych kwotach” – informuje nasz rozmówca.

„Miasto rocznie dokłada na utrzymanie tych budynków od 1,5 do 2 milionów złotych, a i tak nie jest w stanie dokonać generalnych remontów. W niektórych blokach dokonaliśmy remontu dachów, klatek schodowych, ale to przecież nie są wszystkie potrzeby” – tłumaczy zastępca burmistrza.

„Waloryzacja czynszów w tym roku wyniesie 7,5 procent. Jako przykład mogę podać, że obecnie średni czynsz wynosi 4,60 złotych za metr kwadratowy. W maju wzrośnie o 7,5 procent i będzie wynosił 4,95 złotych za metr kwadratowy. Wzrośnie zatem o 35 groszy. Inny przykład: jeśli dziś czynsz wynosi 6,90 złotych, to po podwyżce będzie to 7,41 złotych za metr kwadratowy, a więc wzrośnie o 51 groszy. Zatem średni czynsz wzrośnie o 17,50 złotych miesięcznie. Oczywiście w tej opłacie jest nie tylko czynsz, ale również ogrzewanie, prąd i inne media. Dzięki corocznym, niewysokim podwyżkom, miasto będzie mogło sukcesywnie remontować te budynki i lokale. Dodam, że budujemy obecnie nowy blok dla potrzeb komunalnych, który będzie oddany do końca tego roku” – mówi pan Filip Chodkiewicz.

Podwyżki czynszów są konieczne, ale jak widać, na szczęście nie będą zbyt wygórowane.