Wydrukuj tę stronę
środa, 10 listopad 2021 16:52

Czekają na przekroczenie granicy… 39 godzin!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Kierowcy ciężarówek na przekroczenie granicy w Bobrownikach są zmuszeni czekać nawet 39 godzin! Kolejka TIR-ów liczy niemal tysiąc pojazdów.

O tym, że czas oczekiwania na przekroczenie granicy z Białorusią wynosi w tej chwili nawet 39 godzin, zadecydowało zamknięcie do odwołania sąsiedniego przejścia granicznego w Kuźnicy. Decyzja o tym została wdrożona wczoraj (9 listopada) i właśnie mniej więcej od tej pory kolejka aut w Bobrownikach zaczęła się wydłużać. W pewnym momencie stało w niej aż 840 ciężarówek! W ciągu minionej doby przez przejście graniczne w Bobrownikach przejechało blisko pół tysiąca TIR-ów wyjeżdżających z Polski.

„Strona polska została zmuszona do takich działań w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy”. Takiej treści komunikat, tłumaczący decyzję o wstrzymaniu odpraw na przejściu w Kuźnicy, został udostępniony przez Straż Graniczną.

Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa, dwa tygodnie wcześniej czas oczekiwania na przekroczenie granicy w Bobrownikach wynosił około dwie godziny, a tydzień temu w tym miejscu wcale nie było kolejki. Sytuacja zmieniła się diametralnie we wtorek (9 listopada) – czas oczekiwania kierowców na przejazd przekroczył tam bowiem dwie doby!

Od wtorku, na drodze dojazdowej do przejścia przed Waliłami Stacją, obowiązuje tzw. strefa buforowa. Jest to strefa, która tworzona jest na drogach dojazdowych do podlaskich przejść z Białorusią w momencie wydłużania się kolejki aut. Ma to zapobiegać utrudnieniom w ruchu. Polega to na tym, że dany odcinek drogi jest dzielony i porządkowany przez Straż Graniczną i policję. Podczas gdy z pierwszej części kolejki odprawiane są kolejne samochody, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej jej części.