Wydrukuj tę stronę
wtorek, 16 listopad 2021 16:30

Miejski Dom Kultury w nowej odsłonie

Napisała
UM Augustów / Facebook UM Augustów / Facebook

W październiku, po niemal dwóch latach remontu, Miejski Dom Kultury znowu otworzył swoje podwoje dla mieszkańców. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten moment, bo przecież dla wielu osób było to miejsce kreatywnego spędzania wolnego czasu. Budynek przeszedł generalny remont zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wiele pomieszczeń zostało rozbudowanych, dobudowano również poddasze. Stworzono także lepsze warunki dla osób z niepełnosprawnościami. Z wielkim zadowoleniem i dumą, o pracy i zajęciach w odnowionej placówce, opowiada dyrektor APK, pani Anna Jastrzębska.

„Z wielkim zadowoleniem patrzę na ogromne zainteresowanie mieszkańców naszymi propozycjami. Właściwie od godziny 14:30 do 19:00 wszystkie sale są zajęte, a nawet do południa orkiestra dęta ma swoje próby. Mamy szeroki wachlarz propozycji, między innymi zajęcia plastyczne, tkactwo, tworzenie komiksów, malarstwo, zajęcia krawieckie dla dzieci i dorosłych. Prowadzimy zajęcia muzyczne, emisję głosu, grę na gitarze i perkusji, zajęcia teatralne. Niedawno, bo 14 listopada, odbyła się premiera Teatru Pneumatycznego. Oprócz zajęć, które wymieniłam, wkrótce będziemy mieli jeszcze nowe propozycje spędzania czasu w naszej placówce i rozwijania umiejętności i pasji przez mieszkańców Augustowa” – mówi pani dyrektor.

Nowym pomieszczeniem, jakie pojawiło się w Miejskim Domu Kultury, jest sala widowiskowa na 80 miejsc. Spytaliśmy panią dyrektor, czy już odbyły się tam jakieś spektakle.

„Oczywiście, na naszej scenie odbyły się już dwa koncerty muzyczne oraz spektakl teatralny. 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, wiersze Cypriana Kamila Norwida czytał aktor Dariusz Kowalski przy akompaniamencie utworów Fryderyka Chopina, wykonywanych przez pianistkę, Ewę Chomicz”.

Podczas remontu dołożono wszelkich starań, aby ułatwić przebywanie w obiekcie osób niepełnosprawnych. Dyrektor APK również na ten temat udzieliła nam informacji.

„Planując remont i rozbudowę naszej placówki od początku były założenia przystosowania budynku dla osób niepełnosprawnych. Sale są przestronne, aby osoby na wózkach nie miały kłopotów z poruszaniem się. Winda, której nie było, z pewnością jest doskonałym rozwiązaniem. Dostosowujemy także warunki dla osób niewidomych. Nazwy sal są podpisane w języku Braille’a, co pozwala takim osobom samodzielnie poruszać się po budynku. Są też udogodnienia dla osób niedosłyszących. Zatem nasz obiekt jest przyjazny dla wszystkich” – informuje nasza rozmówczyni.

Jak widać, Miejski Dom Kultury w nowej odsłonie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i aż do późnych godzin wieczornych tętni życiem. Metamorfoza, jaką przeszedł, okazała się strzałem w dziesiątkę, a jego remont, chociaż był dość kosztowny (około 6 mln złotych), był bardzo potrzebny.