• 1
  • 2
środa, 24 listopad 2021 16:07

Hotspoty w Augustowie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

To, że hotspoty pojawią się w Augustowie, to już pewne. Pytanie tylko, jak długo jeszcze mieszkańcy będą musieli na nie czekać?

Hotspoty to punkty dostępu do sieci bezprzewodowej, umożliwiające za ich pośrednictwem połączenie z Internetem. Dzięki nim użytkownicy laptopów, palmtopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń (np. odbiorników GPS), które są wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową standardu 802.11, mogą połączyć się z siecią i uzyskać dostęp do Internetu. Usługa to jest zazwyczaj bezpłatna. Hotspoty instalowane są najczęściej w centrach handlowych, na dworcach, w hotelach, restauracjach, na lotniskach, uczelniach, w centrach miast oraz w innych miejscach publicznych (np. w parkach).

To, że augustowianie będą mieli dostęp do hotspotów, jest już pewne. Miasto otrzymało na ten cel w 2019 roku 15 tysięcy euro dofinansowania. Prace nad tą inwestycją opóźniają się jednak, a wszystko ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Instytucje finansujące pozwoliły bowiem na wydłużenie czasu wykonawcom.

W Augustowie pojawi się 10 hotspotów, które będą miały kilkusetmetrowy zasięg, a ich lokalizacje wybrali sami mieszkańcy miasta. Punkty dostępu do sieci bezprzewodowej będą znajdowały się między innymi na Rynku Zygmunta Augusta, nad rzeką Nettą oraz nad jeziorem Neckiem.

Dokładna data pojawienia się hotspotów w Augustowie nie jest niestety jeszcze znana. Możliwe jednak, że nastąpi to nie wcześniej niż za kilka miesięcy. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Gruby Benek