Wydrukuj tę stronę
czwartek, 25 listopad 2021 16:31

Ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Napisała
Ręka zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com Ręka zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com

W tej chwili szczepionka przeciwko koronawirusowi, opracowana przez Pfizer/BioNTech, jest stosowana u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat. Już niedługo ruszą jednak szczepienia grupy wiekowej 5-11 lat. Od kiedy będzie można podawać preparat młodszym dzieciom?

Dziś (25 listopada) Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała podawanie szczepionki Comirnaty w grupie wiekowej 5-11 lat. Teraz pozostaje tylko czekać na decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie specyfiku do obrotu, którą wydać musi Komisja Europejska.

Minister zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał już jednak informację, że szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat rozpoczną się w Polsce już w grudniu.

„Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek. Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej” – powiedział dziś (25.11) Wojciech Andrusiewicz.

Dlaczego zdecydowano się na dopuszczenie szczepienia dzieci w tak młodym wieku? Zadecydowała o tym Europejska Agencja Leków, która uznała, że korzyści ze stosowania tego specyfiku u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z chorobami zwiększającymi ryzyko ciężkiego Covid-19.

Dawka szczepionki Comirnaty dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat ma być jednak niższa (10 µg), niż ta stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Będzie ona podawana w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Jakich działań niepożądanych po zastosowaniu preparatu można się spodziewać u dzieci 5-11 lat? Najczęściej są to: zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze. Są to więc objawy bardzo podobne do tych, które występują u osób w wieku 12 lat i starszych.

Europejska Agencja Leków podała, że:

„Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u prawie 2000 dzieci w wieku od 5 do 11 lat, u których nie wystąpiły objawy wcześniejszego zakażenia. Dzieci te otrzymywały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Spośród 1305 dzieci otrzymujących szczepionkę u trzech rozwinął się Covid-19 w porównaniu z 16 z 663 dzieci, które otrzymały placebo. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu Covid-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 67,7 proc. do 98,3 proc.)”.

Aby móc zaszczepić swoje dziecko, które jest w wieku 5-11 lat, pozostaje już tylko czekać na ostateczną decyzję Komisji Europejskiej.