• 1
  • 2
poniedziałek, 29 listopad 2021 21:22

„Mikołajce” znów w Augustowie!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Świąteczny kiermasz rękodzieła „Mikołajce” również w tym roku zagości w Augustowie. Czym tym razem zaskoczy mieszkańców ta niezwykła impreza, która znakomicie wprowadza w wyjątkowy, bożonarodzeniowy klimat?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W każdym mieście i wiosce domy, szkoły, przedszkola oraz urzędy przybierają wyjątkowy wygląd. W tym magicznym czasie wszyscy chcemy jak najwięcej chwil spędzić ze swoimi bliskimi. Wspólne przystrajanie domów, ubieranie choinek czy gotowanie potraw jednoczy ludzi w szczególny sposób. Jednak nie tylko rodzina jest jedynym elementem łączącym podczas przygotowywania się do świąt. Cała społeczność miasta stanowi namiastkę rodziny, wspólnoty, którą łączą podobne cele, uczucia i emocje. W Augustowie również istnieją tradycje bożonarodzeniowe, a jedną z nich jest między innymi świąteczny kiermasz rękodzieła „Mikołajce”, który w tym roku również będzie zachwycał i stwarzał niepowtarzalny klimat.

O tworzeniu nastroju świątecznego i planach Urzędu Miejskiego oraz Domu Kultury, związanych właśnie z kiermaszem, dowiedzieliśmy się z rozmów z ich przedstawicielami.

O planach miasta opowiedział nam pan Kajetan Kłoczko.

„Jak każdego roku planujemy wiele wydarzeń w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Nie zdradzę na razie wszystkiego, ale mogę już powiedzieć, że 5 grudnia o godzinie 17:00 na Rynku Zygmunta Augusta nastąpi odpalenie choinki miejskiej oraz atrakcyjnych iluminacji świetlnych. Jest to wydarzenie szczególnie barwne, które zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych mieszkańców naszego miasta. 6 grudnia, również na Rynku Zygmunta Augusta, odbędzie się cykliczna impreza z udziałem Świętego Mikołaja. Przed południem dzieci ze wszystkich przedszkoli ubiorą swoje choinki, które będą stanowiły świąteczny wystrój miasta. Będą również owoce, słodycze, być może jakieś gadżety od pana burmistrza. Nie zabraknie również muzyki. Będą kolędy, wystąpią zespoły szkolne i miejskie. Będzie również niespodzianka, ale nie będę jej na razie zdradzał” – informuje nasz rozmówca.

„W dniach 11-12 grudnia tradycyjnie odbędą się „Mikołajce”, ale o tym najlepiej opowie pani dyrektor APK” – informuje Kajetan Kłoczko.

Poprosiliśmy więc panią dyrektor Annę Jastrzębską, aby uzupełniła wypowiedź naszego poprzedniego rozmówcy.

„Jak co roku, z okazji świąt Bożego Narodzenia, nasze miasto zostanie przystrojone i rozświetlone. Atrakcje będą i dla dzieci i dla dorosłych. Miasto wystawi dla przedszkolaków choinki na Rynku Zygmunta Augusta i każde przedszkole, według własnego pomysłu, ubierze swoją choinkę. To doskonała zabawa dla dzieci. Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców są również corocznie organizowane „Mikołajce”. Jest to kiermasz oryginalnych prac regionalnego rękodzielnictwa. Podczas kiermaszu można zakupić niepowtarzalne przedmioty, które doskonale nadają się na prezent gwiazdkowy lub na dekorację świątecznego stołu czy domu” – mówi pani dyrektor.

Dowiedzieliśmy się również od pani Anny Jastrzębskiej, co proponuje w tym świątecznym czasie sam Dom Kultury.

„W dniu 11 grudnia w naszym Domu Kultury odbędzie się koncert, którego wykonawcą będzie Patrick The Pan, polski wykonawca muzyki alternatywnej. Natomiast 12 grudnia odbędzie się spektakl teatralno-piosenkarski „Droga do wolności”. Zapraszamy” – mówi dyrektor APK.

Jak widać, w Augustowie będzie się działo. Trzeba tylko włączyć się do wspólnej świątecznej zabawy i poczuć niezwykłą magię Bożego Narodzenia!

Gruby Benek