• 1
  • 2
wtorek, 30 listopad 2021 15:00

Podrobione zabawki nie trafią do dzieci

Napisała
KAS KAS

Ponad 330 podrobionych zabawek zabezpieczyli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli w dwóch sklepach. Za oferowanie do sprzedaży podróbek właściciele sklepów w Czarnej Białostockiej i Bielsku Podlaskim odpowiedzą przed sądem. Wartość rynkowa zatrzymanych zabawek została oszacowana na 32 tys. zł.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS podczas kontroli w dwóch sklepach wielobranżowych w Czarnej Białostockiej i w Bielsku Podlaskim ujawnili 331 zestawów klocków, lalek oraz figurek z postaciami z popularnych kreskówek. Towary te oznaczone były zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek, ale ich niska jakość od razu wzbudziła podejrzenia kontrolujących.

Ekspertyza przeprowadzona przez przedstawicieli firm będących właścicielami praw do chronionych znaków potwierdziła, że zostały one naniesione na zabawki nielegalnie, a ujawniony towar to podróbki.

Zabawki, których wartość rynkowa została oszacowana na 32 tys. zł, zostały zabezpieczone do dalszego postępowania. Za oferowanie do sprzedaży towarów bezprawnie oznaczonych chronionymi znakami towarowymi właściciele sklepów odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie ochrony polskim konsumentom. Kontrola zabawek to jedno z zadań KAS, które zapewniają bezpieczeństwo dzieciom. Badania laboratoryjne potwierdzają, że podrabiane zabawki zawierają często niedozwolone lub zagrażające zdrowiu substancje chemiczne.

Źródło: KAS

Gruby Benek