• 1
  • 2
czwartek, 02 grudzień 2021 13:23

Nie dla wszystkich mieszkańców świąteczne światełka. Biurokracja czy zła wola?

Napisane przez KR

Boże Narodzenie to dla wszystkich czas szczególny. Żadne inne święta nie są tak kolorowe, pełne niespodzianek i różnobarwnych światełek. W tym okresie miasta przybierają odświętne szaty i prześcigają się w swojej oryginalności. Wszystko dla dobra mieszkańców i wprowadzenia w ich życie magicznego i niepowtarzalnego klimatu. W Augustowie oficjalne odpalenie iluminacji zaplanowano na 5 grudnia. Jednak nie wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli cieszyć się niesamowitym klimatem, jaki tworzą świąteczne światełka. Dlaczego?

Okres przygotowań do Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy dla każdego. Najbardziej z jego uroków korzystają chyba jednak dzieci, dla których podziwianie bajecznych iluminacji i spotkanie ze Świętym Mikołajem pod piękną choinką, która znajduje się zwykle w najważniejszym punkcie każdego miasta, to wyjątkowe przeżycie. Atrakcje przygotowane przez włodarzy miast i różne inne instytucje, przyciągają wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy. Najczęściej dniem rozpoczynającym świąteczne szaleństwa są Mikołajki, przypadające 6 grudnia. To właśnie wtedy zapalają się wszystkie światła, błyszczy ubrana w lśniącą szatę choinka.

W Augustowie, jak co roku, władze miasta oraz dom kultury postanowiły umilić wszystkim mieszkańcom oczekiwanie na święta i w niedzielę, 5 grudnia, w przeddzień Mikołajek, odpalić w Parku Zygmunta Augusta choinkę oraz wszystkie światełka – dekoracje augustowskich ulic. I tutaj pojawił się problem. Nie każda arteria będzie mogła bowiem zachwycać odświętnymi przybraniami. Chodzi m.in. o powiatowe ulice 3 Maja, Mostową, czy Wojska Polskiego. Aby udekorować lampkami te arterie konieczna jest bowiem zgoda starosty powiatowego. Do dziś nie wydano jednak decyzji uprawniającej władze Augustowa do ich ozdobienia.

Dlaczego nie każdy mieszkaniec miasta będzie mógł cieszyć się wyjątkową, świąteczną oprawą arterii, w pobliżu której mieszka czy często przebywa? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do zastępcy burmistrza, pana Filipa Chodkiewicza.

Dekorując nasze miasto z okazji nadchodzących świąt planujemy 5 grudnia, w Mikołajki, odpalić choinkę i iluminacje świetlne. Dekorujemy wszystkie ulice, aby wprowadzić świąteczny nastrój. Pan burmistrz wystąpił z pismem do starosty powiatowego o wyrażenie zgody na rozświetlenie ulic powiatowych, nie nakładając na miasto opłat za to przedsięwzięcie. Zadeklarowaliśmy, że udekorujemy te ulice, poniesiemy wszystkie związane z tym koszty, zapłacimy za prąd, za utrzymanie dekoracji w należytym porządku. Zwracamy się jedynie do starosty o to, żebyśmy nie musieli ponosić opłat, tak jak np. za reklamy. Początkowo ustna odpowiedź była na tak, ale nie mamy do tej pory pisemnej odpowiedzi, a bez tego nic nie możemy zrobić. Niestety w takiej sytuacji mieszkańcy ulic należących do powiatu nie będą mieli świątecznych dekoracji. Do 5-tego pozostało już tylko kilka dni, a decyzji starosty nie mamy” – poinformował nasz rozmówca.

Wydawałoby się, że to dość prosta, wręcz błaha sprawa, która powinna być załatwiona od ręki. Tym bardziej, że podejmowana jest z myślą o mieszkańcach, a w szczególności o dzieciach, które cały rok czekają na ten wyjątkowy czas.

O wypowiedź w tej sprawie zwróciliśmy się również do dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, pana Daniela Hiero.
„Wiem, że burmistrz wystąpił z pismem do starosty o zgodę o odstąpienie od opłat za dekoracje ulic powiatowych. Pismo wpłynęło 16 listopada i nikt nie powiedział, że jest odmowa. Po prostu posiedzenie zarządu odbędzie się 7 grudnia i wtedy zostanie podjęta decyzja w tej sprawie. Burmistrz w swoim piśmie nie zaznaczył, że planuje uruchomić te iluminacje na 5 grudnia, więc decyzja nastąpi 7-go na posiedzeniu zarządu powiatu. Poza tym można przecież kontaktować się ze starostwem telefonicznie i poinformować odpowiednio wcześniej o planowanych zamiarach”.
– dowiedzieliśmy się od pana Hiero.

Zwróciliśmy się również do pana starosty, Jarosława Szlaszyńskiego, aby dowiedzieć się, czy w związku z pismem burmistrza Augustowa, w sprawie udekorowania powiatowych ulic w mieście, będzie zgoda ze strony starostwa na odstąpienie od opłat za wykonie dekoracji.

„Był wniosek o udekorowanie ulic na święta, a święta rozpoczynają się 24 grudnia, więc nie rozumiem, o co chodzi. Kiedy decyzja będzie podjęta pierwszy dowie się pan burmistrz, nie media. On zadecyduje komu o tym powie”.

Wydawałoby się, że świątecznego nastroju nic nie powinno mieszkańcom miasta zakłócić, jednak w wyniku braku porozumienia czy też zwykłej dobrej woli, na niektórych ulicach w Mikołajki być może nie zabłysną świąteczne światła.

Gruby Benek