Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 grudzień 2021 15:16

Zima zaskoczyła drogowców?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nie bacząc na kalendarz, zima zdążyła już pokazać się w całej swojej krasie. Wszyscy podziwiają jej piękno, ale niestety oprócz niego przyniosła ze sobą również niedogodności, zwłaszcza na trasach. Czy zaskoczyła drogowców?

Miejskie zakłady oczyszczania miast rozpoczęły już swoje działania, aby kierowcy w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki pierwszych znaków zimy. Na drogach naszego kraju pojawiły się pługi śnieżne. Dba o to Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która wyznacza standardy odśnieżania. Najważniejsze z nich są te, które mówią, że jezdnie powinny być regularnie odśnieżane, śliskość zimowa powinna być zlikwidowana przy pomocy odpowiednich środków, a warstwa błota pośniegowego i warstwa zjeżdżonego śniegu powinna być usunięta. Są to czynniki, które zapewniają kierowcom bezpieczną podróż i muszą być bezwzględnie wypełniane. Do tego celu służą coraz bardziej doskonałe urządzenia.

Czy w tym roku zima zaskoczyła drogowców? Okazało się, że nie, a to dzięki nieustannie monitorowanym przez nich prognozom pogody.

Skontaktowaliśmy się z Powiatowym Zarządem Dróg w Augustowie, aby sprawdzić, jak wyglądają przygotowania do zimy. Wywiadu udzielił nam kierownik sekcji technicznej, pan Mariusz Markowski.

Czy firma jest przygotowana na niespodzianki, jakie już w tej chwili przyniosła nam zimowa aura?

„Jesteśmy przygotowani. Sprzęt jest po przeglądzie technicznym, gotowy do pracy”.

Jakim taborem dysponuje PZD i co zmieniło się w tym zakresie w porównaniu z ubiegłym rokiem?

„Jeśli chodzi o sprzęt własny, posiadamy trzy pługopiaskarki, ciągnik kołowy z pługiem, a nowością jest zakupiony pojazd typu UTV z pługiem odśnieżnym do odśnieżania ścieżek i chodników. Jest to sprzęt przyjazny środowisku, ekonomiczny w utrzymaniu, doskonale sprawdza się w pracach podczas zimy”.

Czy w tym roku odśnieżarki wyjeżdżały już na drogi miejskie i powiatowe, o które firma ma obowiązek dbać?

„Oczywiście. Odśnieżaliśmy już drogi w Augustowie i Lipsku. Sprzęt jest sprawny, jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania zimy”.

Czy w razie potrzeby PZD współpracuje z innymi firmami, które pomagają w utrzymaniu dróg w należytym porządku i bezpieczeństwie?

„Mamy podpisanych szereg umów z innymi firmami. W każdej gminie jest wykonawca, który obsługuje drogi podczas zimy”.

Zatem śmiało można stwierdzić, że drogowcy z Augustowa nie dali się zaskoczyć zimie i są gotowi stawić jej czoła.