• 1
  • 2
czwartek, 09 grudzień 2021 15:31

Augustowska „Podkowa” do rozbiórki. Co z lokatorami?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

„Podkowa”, która znajduje się w augustowskiej dzielnicy Koszary, wkrótce ma zniknąć z mapy miasta. Na tę chwilę w budynku znajdują się mieszkania komunalne oraz socjalne. Co stanie się z mieszkańcami po wyburzeniu obiektu?

Mieszkania komunalne stanowią głównie własność gminy. Aby je otrzymać należy spełniać określone kryteria. Przyznanie takiego lokalu ubiegającym się o to osobom jest pewnego rodzaju formą pomocy społecznej. Każda gmina samodzielnie określa kryteria przyznawania mieszkań komunalnych. Między innymi są to kryteria dochodowe, które pozwolą na opłacanie czynszu przez najemców, pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkań, warunki dokonania zamiany czy warunek zameldowania na terenie danej gminy. Ponadto gminne uchwały określają tryb i kolejność przydzielania mieszkań komunalnych, zatem samo złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z otrzymaniem mieszkania od razu. Czynsz za wynajem mieszkania komunalnego w różnych miastach waha się do kilku do kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Mieszkanie komunalne można również wykupić od gminy, jednak zależy to od polityki dotyczącej lokali, prowadzonej przez samorządy.

W Augustowie, w różnych miejscach miasta, znajdują się mieszkania komunalne. Gmina sukcesywnie buduje jednak kolejne bloki, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie mieszkańców. Ostatnio taki blok został zbudowany na Sylikatach. To właśnie tam mają przenieść się obecni mieszkańcy „Podkowy”. Kiedy nowi najemcy będą mogli wprowadzić się do swoich mieszkań? Czy nastąpi to przed świętami? Spytaliśmy o to zastępcę burmistrza, pana Filipa Chodkiewicza.

„Do nowego bloku komunalnego na Sylikatach nowi lokatorzy będą wprowadzać się na przełomie roku. Podczas odbioru budynku stwierdziliśmy drobne niedociągnięcia, które wykonawca musi poprawić. Są to naprawdę małe rzeczy, typu niedomalowane miejsca i tym podobne, jednak chcemy aby mieszkania, które oddamy lokatorom, nie miały żadnych usterek. W związku z tym najemcy nie wprowadzą się przed świętami, ale rozmawialiśmy z nimi i nie ma z tym żadnego kłopotu” – informuje nasz rozmówca.

Ile rodzin wprowadzi się do nowego bloku?

„O ile dobrze pamiętam , będzie to 28 rodzin. Przeprowadzą się z wielu budynków komunalnych na terenie miasta. Wśród nich będą również ci, którzy są na liście zamian komunalnych i już jakiś czas czekają w kolejce” – mówi Filip Chodkiewicz.

Jakie plany ma miasto, jeśli chodzi o miejsce po wyburzeniu zniszczonego budynku komunalnego w dzielnicy Koszary, tzw. „Podkowy”?

„Słynna Podkowa to dwa budynki wielorodzinne w dzielnicy Koszary, które od dawna nie spełniają kryteriów budynków mieszkalnych. Będziemy przeprowadzać stamtąd mieszkańców i są plany, aby na początku przyszłego roku tzw. „Podkowa” została wyburzona. W jej miejsce powstanie nowoczesny, funkcjonalny blok komunalny, w którym będą doskonałe warunki do życia. Obecnie trwają formalności związane z uzyskaniem wszelkich zezwoleń, w tym zezwolenia na rozbiórkę starych budynków. Trwają także prace projektowe związane z nowym blokiem” – informuje zastępca burmistrza.

Lokale komunalne to dla rodzin, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na kupno własnego mieszkania, bardzo dobre rozwiązanie. Fakt, że w Augustowie powstaną nowe tego rodzaju budynki, to niezaprzeczalnie pozytywna informacja.

Gruby Benek