• 1
  • 2
piątek, 17 grudzień 2021 16:47

Legalność choinek i gałązek pod kontrolą

Napisane przez AM
KPP Augustów KPP Augustów

Augustowscy Policjanci w okresie przedświątecznym zwracają szczególną uwagę na wykroczenia i przestępstwa związane z kradzieżami oraz niszczeniem choinek, a także nielegalną ich sprzedażą. Nielegalne pozyskiwanie choinek jest karalne.

Augustowscy policjanci w okresie przedświątecznym sprawdzają legalność choinek i gałązek na stroiki świąteczne, sprzedawanych na targowiskach. Mundurowi zwracają również uwagę czy w okolicznych lasach nie dochodzi do kradzeży drzew choinkowych oraz ich niszczenia. Mundurowi sprawdzają pojazdy, które poruszają się po lasach, egzekwują przepisy dotyczące poruszania się pojazdów po terenach leśnych. W czasie działań policjanci kontrolują też pojazdy przewożące choinki. Działania na terenach kompleksów leśnych prowadzone są przy współpracy z nadleśnictwem.

Przypominamy, że sprzedawcy żywych choinek muszą posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające legalność ich pochodzenia. Zatrzymanie podejrzanego o kradzież drzewka choinkowego o mniejszej wartości może skończyć się mandatem karnym do 500 złotych. W przypadku, kiedy sprawa trafi do sądu, sprawca może spodziewać się grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Jeśli natomiast wartość drzewa przekroczy 500 złotych, sprawca będzie podlegał odpowiedzialności za przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Wybierając się samochodem osobowym po choinkę, musimy być odpowiednio przygotowani. Prawo o ruchu drogowym nakłada na nas obowiązek zabezpieczenia przewożonych przedmiotów o dużych gabarytach w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu innych użytkowników dróg.

Źródło: KPP Augustów

Gruby Benek