• 1
  • 2
wtorek, 21 grudzień 2021 16:00

Augustowianie chcą się szczepić

Napisała
Kobieta zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com Kobieta zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Kolejne fale pandemii pojawiają się w naszej rzeczywistości, a wielu Polaków wciąż zadaje sobie pytanie: szczepić się, czy się nie szczepić? Wciąż nie ma w społeczeństwie pełnego zaufania do tych preparatów, a sprzeczne informacje, jakie pojawiają się w środkach masowego przekazu, temu zaufaniu nie służą. Jak w tej chwili przedstawiają się statystyki dotyczące szczepień w powiecie augustowskim? Sprawdziliśmy to!

Według statystyk, na dzień 20 grudnia 2021 roku, w pełni zaszczepionych (czyli dwiema dawkami) w powiecie augustowskim jest 42 procent populacji. Powiat augustowski liczy 57 651 mieszkańców. W gminie Augustów zaszczepionych jest 45,45 procent osób, a liczba w pełni zaszczepionych to 13 610 mieszkańców. Dla porównania, w gminie Sztabin zaszczepionych jest 43,31 procent, w gminie Lipsk 41,57 procent, w gminie Nowinka 39,06 procent, zaś w gminie Płaska 46,29 procent mieszkańców.

W Augustowie znajduje się wiele punktów szczepień, a więc z ich dostępnością nie ma żadnych problemów. Znajdują się one m.in. w wielu przychodniach, aptekach, w szpitalu, a informacji na temat szczepień można zasięgnąć w wyżej wymienionych miejscach, jak również w placówce sanepidu.

Aby dowiedzieć się nieco więcej o popularności szczepień w Augustowie, poprosiliśmy o rozmowę zaznajomione w tym temacie osoby.

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie rozmawialiśmy z dr Moniką Smoleńską, która wskazała osobę kompetentną do udzielenia informacji – koordynatora administracyjnego szczepień.

„Zdecydowanie obserwujemy tendencje zwyżkowe, jeśli chodzi o ilość osób zgłaszających się na szczepienia. Od trzech tygodni widzimy dużą liczbę osób szczepiących się trzecią dawką. Sporadycznie pojawiają się osoby przyjmujące pierwszą dawkę. Cieszy natomiast bardzo duże zainteresowanie szczepieniem dzieci w wieku od 5 do 11 roku życia. Do świąt liczba zaszczepionych dzieci osiągnie sto. To bardzo dobry kierunek i wielu rodziców odpowiedzialnie podchodzi do tego tematu” – mówi pani koordynator.

W Przychodni Lekarsko-Pielęgniarskiej „Eskulap” informacji udzieliła nam dyrektor Anna Gniedziejko-Piechowska.

„Czekamy na naszych pacjentów codziennie. Jesteśmy bardzo dobrze zaopatrzeni w szczepionki. W ciągu ostatnich 2-3 tygodni odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie osób starszych trzecią dawką. Teraz, przed świętami, ta liczba nieco zmalała. Ludzie motywują swoje decyzje o zaszczepieniu się związkiem z wykonywaną pracą oraz obawą przed obowiązkową kwarantanną. Nie szczepimy dzieci poniżej 12 roku życia, ponieważ nie ma zainteresowania w tym przypadku. Zadowalającym jest natomiast fakt, że zaczęły szczepić się kobiety w ciąży. Myślę, że świadomość wśród ludzi jest większa i sądzę, że ta tendencja świadomego podejmowania decyzji o szczepieniu się będzie wzrastała” – informuje nasza rozmówczyni.

Jak widać, augustowianie chcą się szczepić. Czy ta tendencja z czasem będzie się jeszcze bardziej zwiększała? Czas pokaże.

Gruby Benek