• 1
  • 2
poniedziałek, 27 grudzień 2021 15:38

27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Napisała
sejm.gov.pl sejm.gov.pl

Dziś (27 grudnia) po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W tym roku mija dokładnie 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku.

Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło w roku 1918, było zwycięskim zrywem niepodległościowym Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Powstanie to wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Nasi rodacy domagali się wtedy powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się w 1919 roku zwycięstwem naszych krajanów. Dzięki temu Wielkopolanie odzyskali wolność, a polskie ziemie wróciły do macierzy.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło z powodu demonstracji Niemców, którzy to sprzeciwiali się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. Przybył on dnia 25 grudnia do Gdańska na pokładzie brytyjskiego krążownika "Concord". Dnia następnego pianista udał się do Poznania. Jego przyjazd wywołał wielką patriotyczną manifestację, a przemówienie, które wygłosił z balkonu hotelu Bazar, przyjęto z ogromnym entuzjazmem.

Powstanie narodowo-wyzwoleńcze, które wybuchło 103 lata temu, objęło swoim zasięgiem teren liczący około 25 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkiwany przez prawie 2 miliony ludności. Armia powstańcza w swoim najlepszym momencie liczyła aż 72 tysiące żołnierzy. Dowódcami zrywu byli generał Stanisław Taczak, mianowany w dniu wybuchu powstania majorem, a od 16 stycznia 1919 roku – generał Józef Dowbor-Muśnicki.

W grudniu 2018 roku prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Order Orła Białego dowódcom Postania Wielkopolskiego – generałom: Stanisławowi Taczakowi i Józefowi Dowbor-Muśnickiemu.

Gruby Benek