• 1
  • 2
czwartek, 30 grudzień 2021 16:01

Akcja „Z Sercem na Dłoni” w ZSP nr 2 w Augustowie [ZDJĘCIA]

Napisała
ZSP nr 2 ZSP nr 2

Akcja „Z Sercem na Dłoni”, jak co roku, odbyła się przed samymi świętami. Rok temu, ze względów niezależnych od organizatorów, została ona przeprowadzona wspólnie z rządowym projektem „Razem na Święta”. W tym roku zdecydowano, iż ZSP nr 2 samo zorganizuje swoją „Magiczną Akcję”. Dnia 16 grudnia małe Mikołajki z klasy Ib, IIb, VIIId wyruszyły na podbój Augustowa!

W tym roku było bardzo dużo pocztówek – aż 455 wykonanych przez uczniów ZSP nr 2. Małe Mikołajki, wspólnie z nauczycielkami, dźwigały wielki wór z najdroższymi podarunkami, w którym znajdowały się owe pocztówki. To już tradycja, że dzieciaki z całej szkoły wykonują własnoręcznie pocztówki świąteczne z życzeniami. Z roku na rok udaje się przygotować coraz większą ilość bezcennych podarków – „Pocztówek Miłości”. Należy pamiętać, że każda pocztówka jest jedyna w swoim rodzaju, ma swoją historię i wiele przedstawia.

Mając na uwadze, iż 20 grudnia w całej Polsce realizowane miało być nauczanie zdalne, postanowiono zrealizować plan „niesienia szczęścia” nieco wcześniej. Do tej akcji włącza się cała społeczność uczniowska – począwszy od tych najmłodszych, a skończywszy na ósmoklasistach. Biorą w niej udział również nauczyciele. Wszyscy przecież kochają te najwspanialsze, jedyne w swoim rodzaju święta. Boże Narodzenie sprawia, że każdy zaczyna zastanawiać się nad całorocznym postępowaniem.

„Zespoły Mikołajkowe” przemierzały ulice Augustowa śpiewając kolędy w języku polskim, niemieckim i angielskim. Wiadome jest to, iż Święty Mikołaj musi się poświęcić dla dobra nas wszystkich. Uczestnicy akcji również, nie zważając na niedogodności, które stwarza obecna sytuacja, postanowili pokazać wszystkim, iż tradycja jest dla nich najważniejsza. Nie brali nawet pod uwagę możliwości takiej, aby odwołać tę wspaniałą, pełną miłości akcję. Pocztówki zostały wykonane, a wszyscy uczniowie, którzy te podarki robili, liczyli na pomoc organizatorów, zaś mieszkańcy Augustowa czekali na te prezenty. Dlatego też, śpiewając kolędy, uśmiechając się i machając do przechodniów, uczestnicy akcji przeszli całe centrum wzdłuż i w szerz.

W tym roku jednak Małe Mikołajki nie odwiedzały miejsc, w których nie mógłby zostać zapewniony reżim sanitarny. Dlatego też specjalni wysłannicy przekazali ich życzenia dla Pana Burmistrza Miasta Augustowa, Komendanta Straży Pożarnej, Komendanta Policji.

Wspaniałe było to, że mimo, iż rok temu sytuacja zmusiła uczestników akcji do pozostania w domach, to mieszkańcy miasta o nich nie zapomnieli.

„Jesteśmy dumni, że o nas pamiętają, wiedzą kim jesteśmy i co chcemy im ofiarować. To wspaniałe uczucie kiedy słyszy się „Mikołajki, Mikołajki witajcie”. Augustowianie przygotowali dla nas oczywiście sowitą zapłatę za nasze dary pocztówkowe. Przypominamy, pocztówka jest bezcenna, kosztuje tylko jeden szczery uśmiech! Małe Mikołajki, śpiewając kolędy i rozdając życzenia sprawiały, iż ludzie na chwile zapominali o problemach, o obecnej sytuacji, która dotyka nas wszystkich, zaś my poczuliśmy się z nimi w pewien sposób związani. Nasze pociechy otrzymały mnóstwo bezcennych uśmiechów. Starsi ludzie, jak co roku, byli pod wielkim wrażeniem. Pocztówkę otrzymywali wszyscy mieszkańcy, którzy nas spotkali. Przypomnijmy – nasza zasada brzmi: „Nie ważne, czy młody czy stary, czy bogaty czy też biedny, każdy przecież zasługuje na odrobinę szczęścia i życzliwości!” Uczniowie, jak też i nasi mieszkańcy, poczuli magię świąt – nie takich z „reklamy”, nie takich za które się płaci. Pamiętajmy, że możemy zawsze coś zrobić od Serca – bezinteresownie!” – mówią organizatorki akcji: Urszula Kuczyńska, Ewa Szyper, Izabela Bogdanowicz, Elżbieta Kierklo, Anna Kowalczyk oraz Jolanta Pietraszkiewicz.

„Z całego serca dziękujemy całej społeczności ZSP nr 2, jak też nauczycielom za ich pomoc i wsparcie” – dodają na zakończenie.

Gruby Benek